Ağva, İstanbul ilinin Anadolu yakasında Karadeniz’e kıyısı olan Şile ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Bölge şehir merkezine yaklaşık 110 km. uzaklıkta olduğundan ulaşım özel araçlarla veya Kadıköy’den hareket eden özel otobüslerle sağlanmaktadır.

Ağva, Güneybatı Karadeniz’le kıyısı olan ve yerleşimi deniz seviyesinden 1 m.ye kadar ulaşan taşkın düzlükleri ile yükseklikleri 120 m.lere ulaşan tepelere kadar değişen bir aralıktadır.

Bölge turizm, eğlence ve dinlenme merkezi olduğundan dolayı yaz aylarında oldukça yoğun bir nüfusa sahiptir. Kış mevsiminde ise çoğunlukla yerel halkı dışında ziyaretçisi bulunmamaktadır. Yapılaşma daha çok Göksu deresi ile Ağva deresi arasındaki taşkın ovası üzerinde yer almaktadır.

İstanbul’da genel olarak Akdeniz iklim koşulları etkisini yürütür. Akdeniz ikliminde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı olmakla beraber, kıyı bölgelerle iç kesimlerde biraz ayrılıklar gösterir. İstanbul iklimi, Karadeniz’in ve Balkanlar ile Anadolu kara ikliminin etkisiyle meydana gelmiş özel bir durum gösterir. İstanbul İlinde hava durumu genel olarak Akdeniz iklimi özellikleri taşıdığından sıcak ve nemli hava etkisiyle çıplak yerlere neredeyse hiç rastlanmamaktadır. Ormanlık alanlar korular, fundalıklar, çayırlar, otlaklar, yabani ot ve çiçek türleri her yerde görülür.

Ağva ya da diğer adıyla Yeşilçay tarihi geçmişiyle dikkat çekmektedir. Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi bir çok uygarlığın geçiş yeri olan Ağva, M.Ö. 7. yy.’a uzanan bir tarihe sahiptir. Adı resmi kayıtlarda Yeşilçay olarak ifade bulan Ağva, iki dere arasına kurulmuş köy anlamına gelen Latince bir kelimedir. Ağva, Göksu ve Yeşilçay dereleri arasındaki deltaya kurulmuş olup, 50 metre eninde ve 3 km. uzunluğunda doğal plaja sahiptir.


“Ağva” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.