Türkiye’nin, kuzeybatısında Karadeniz bölgesinde, Düzce iline bağlı ilçedir. Alanı 462 kilometre kare olan ilçe, batıda Sakarya, doğuda Zonguldak ilinin ilçeleri, güneyde Düzce ve Yığılca ilçeleri, kuzeyde de Karadeniz ile sınırlanır.

İlçenin kuzeydoğu bölümü, Karadeniz kıyı dağları ile kaplıdır, Geri kalan bölümde, arazi tepelik ve dağlıktır. En önemli akarsuyu, Karadenize dökülen, Melen suyudur.

Akçakoca kenti, denize yakın birkaç tepeyle, bu tepeler arasındaki bir düzlükte kurulmuştur. Özellikle son yıllarda, turizmin önem kazanması sonucu, gelişmeye başlayan kenti, Düzce’ye bağlayan yolun, gerek turistik amaçlar, gerekse tarım ürününün taşınması bakımından, büyük önemi vardır.

Akçakoca’nın 30 kilometrelik kıyı şeridi boyunca, fındık bahçeleri ve ormanlarla örtülü yamaçları eteğinde, yer yer ilginç kayalıklarla kesilen geniş doğal plajların, kumu güzel, denizi temizdir. İklim Marmara ve Karadeniz bölgeleri arası geçiş özellikleri taşımaktadır.

Fakıllı köyünde bulunan aynı isimli mağara 15 metrelik bir girişin ardından girilen galerilerde, sarkıt ve dikitler insanı büyüleyecekmişçesine, bir düzen içinde yer almaktadır. Özellikle görülmesi gereken bir doğa harikasıdır.

Ceneviz Kalesi aslında Selçuklulardan kalmadır. Sahil kenarında bu kale, merkeze 2 kilometre uzaklıktadır. Osmanlılar tarafından onarılan kale, Cenevizlilere karşı kullanıldığından, bu şekilde anılmaktadır. Defne, incir, ve fındık ağaçları arasında, ve bir kaya üzerindedir. Bütün sahilin gözlenmesi imkanını sağlayacak şekilde yapılmıştır. Aslında bir savunma kalesi, olarak düşünülmüştür.

Melen Ağzı Melen çayının Karadeniz’e döküldüğü yerdir. Burada deniz oldukça sığdır, kilometrelerce uzanan doğal plajdaki kum, hem çok ince ve hem de çok temizdir. Deniz ve karayolu ile ulaşım mümkündür.

Karaburun, Melenağzı yolu üzerindedir, kumu çok ince, denizi ise sığdır. Doğal güzelliklerin, bütün olarak yer aldığı bu bölgede, konaklama ve ulaşım imkanları, çok müsaittir.

Cuma Yeri, Akçakoca’nın güneyinde, Değirmenağzı kıyısında güzel bir mesire ve kamp yeridir. Asırlık çınar ağaçlarının gölgesinde, Ahmet Dede türbesi, cami ve birde hamam kalıntısı bulunmaktadır. Merkeze 3 kilometre uzaklıktaki bu yerde, her bahar geleneksel olarak, şenlikler düzenlenmektedir.

Kumpınar Akçakoca’ya 7 kilomete uzaklıkta ve Ereğli yolu üzerindedir. Köroğlu plajı olarakta anılan sahil oldukça sığdır. Plajın hemen ardından, ormanlar başlamaktadır. Ağaçlar arasından akan pınarlar ve dereler çevreye ayrı bir güzellik katmaktadır. Kış aylarında kara avcılığı, dereler ise tatlı su balıkçılığı için ideal olarak nitelenebilir.

Akçakoca’nın batısında MTA tesislerinin, güneyindeki vadi içinde bulunan Canlı Balık tesislerinde özel olarak yapılan havuzlardan, istenen balık seçilebilmekte ve doyumsuz olmaktadır. Yanındaki değirmen ile kayalardan akan sular, yörenin güzelliklerini bir kat daha arttırmaktadır.

Ahmet Arif Köşkü Akçakoca’nın içinde görülmeye değer güzel bir eserdir.


“Akçakoca” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.