Akçay, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı bir beldedir. Kaz dağlarına yakın konumu nedeni ile bol oksijenli havası, Çanakkale ve İzmir gibi büyük kentlere yakın olması ile özellikle yerli turistlerin yıllardır tercih ettiği bir tatil merkezi olmuştur.

Altınoluk, Güre, Ayvalık gibi diğer tatil beldelerinin arasında yer alan Akçay’da devlet kurumlarına ait tatil kampları yer almaktadır. Otel sayısı çok fazla olmamasına rağmen, yöre insanının evlerini pansiyon olarak kiralaması ile her yaz binlerce tatilciye kucak açmaktadır.

Akçay iskelesinden körfezin tamamını dolaşma amaçlı günü birlik tekne turlarına ait yatlar kalkmaktadır. Bu turlar ile ilgili bilgiye, iskele girişinde açılan standlardan ulaşabilirsiniz.


Akçay sahilinin biraz açığında denizin ortasından çıkan içme suyu ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.


Yöre halkı mesleklerinin dışında tekne ve balıkçılığa çok meraklı olup, sahilde ve özellikle çay içinde bir çok küçük tekneye rastlanabilir.


Kış aylarında çok fazla harekete rastlanmayan sahil şeridinde, yazları ve özellikle yaz gecelerinde bir çok alışveriş tezgahı açılmakta, beldeye özel hediyelik eşyalar ve yerel lezzetler tatilcilere sunulmaktadır.


Akçay’ın önemli inanışlarından biri olan Sarıkız efsanesi ile ilgili motiflere hemen her yerde rastlanmaktadır.Zeytinli çayı, bir çok kola ayrılarak Akçay’dan denize dökülür.


Akçay plajı, halka açıktır. Üzerinde özel sektöre ait büfe ve çay bahçeleri bulunmaktadır. Kum olan plajda yaz günleri neredeyse yer bulunamamaktadır.

İstanbul’dan ulaşım, Tekirdağ – Çanakkale hattından geçen otobüsler ile sağlanmaktadır. Özel aracı olanlar Yenikapı – Bandırma hattından deniz otobüsü ile kolayca ulaşabilmektedir. İzmir’den her saat başı kalkan otobüsler vardır. Ayrıca Küçükkuyu ve Ayvalık arasındaki hemen hemen tüm beldelerden şehiriçi minibüslerle ulaşım sağlanabilir. Edremit Havaalanı yaz aylarında İstanbul seferlerine açılmaktadır. Kış ayları içinse en yakın havaalanı İzmir Adnan Menderes’tir. Demiryolu ile gelmek isteyenler için en yakın erişim noktası Balıkesir garı olup, burdan yaklaşık 1,5 saatte Akçay’a otobüsle ulaşılabilir.


“Akçay, Edremit” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.