Altınoluk, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı güzel bir tatil beldesidir. Kaz dağlarının eteklerine kurulmuş beldenin batısında Ege Denizi bulunmaktadır. Kaz dağlarının eteklerinde bulunması nedeniyle yoğun oksijenli bir bölgedir. Ülkemizin havası en temiz ve oksijen oranı en yüksek yerleşim yeri olarak bilinmektedir.
Altınoluk’ta mavi bayrak taşıyan 4 adet özel tesisin yanısıra, halk plajı statüsündeki merkez plajı da mavi bayrak ödülünü taşımaktadır.Altınoluk’un ilk yerlileri yörüklerdir. Yörede Türk ve rum yerleşimleri bulunmakta, sınırları içinde bulunan Antandros tiyatrosu ise önemli tarihi bir eserdir. Altınoluk tarihi dokusu ile koruma altında olup aynı zamanda tarihi kentler birliğine üyedir.


Edremit Körfezinde bulunan kentin kuzey-batı komşusu Çanakkale’nin il sınırını oluşturan Küçükkuyu ilçesidir.Yerli halk geçimini balıkçılık, turizm ve özellikle zeytin yetiştiriciliği ile sağlamaktadır.Altınoluk’a İstanbul’dan karayolu ile ulaşım, İstanbul- İzmir yolu (Çanakkale üzerinden), İzmir’den Çanakkale yolu ile olmaktadır. Körfezde Ayvalık – Küçükkuyu arasında çalışan dolmuşlar sürekli ulaşımı sağlamaktadır.


Altınoluk’ta demir yolu ulaşımı yoktur. Beldeye en yakın havaalanı sadece yazları iniş yapılan Edremit Havaalanı ve sonra İzmir Adnan menderes havaalanıdır.

Kaz Dağlarına bakış..


Altınoluk’ta gece..


“Altınoluk” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.