Aşağı Düden Şelalesi, Kasser Çağlayanı gibi isimler verilen Falez ya da Düden Çağlayanı, Antalya merkezi sayılan Kaleiçi’ndeki Cumhuriyet Meydanı’nın yaklaşık 10 kilometre doğusundadır. Şelale, adını da vermiş olduğu Çağlayan Mahallesi sınırları içindedir.

Merkezden yani Kaleiçi’nden çağlayana ulaşmak için sırasıyla Cumhuriyet – Atatürk – Işıklar – Tevfik Işık – Lara Caddeleri takip edilerek köprüye varılmalıdır. Çağlayan köprüsün güneyinde yer alır.

Çağlayana şehir dışından gelenler otogardan 17, havaalanından ise 16 kilometre katetmek durumundadır. Çağlayana Kaleiçi’ndeki yat limanından kalkan turlarla deniz yolu ile de ulaşılabilir ki, bu yol da yaklaşık 10 kilometredir.

Çağlayanın güneydoğusunda Karpuzkaldıran Plajı ve Baba Burnu, doğusunda ise Lara ve Altınkum Plajları bulunur. Deniz yolu ile ulaşımda çağlayan çevresindeki falezler, travertenler görülebilir.

58 metre yükseklikten dökülen çağlayan günümüzde şehiriçi sayılan bir bölgede kalmış, çevre düzenlemeleri ve kolay ulaşımı ile şehir sakinlerinin sık gittiği bir uğrak noktası durumundadır.


“Antalya Falez” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.