burgazadasiTüm hafta çalışıp yoruldunuz, dinlenecek aynı zamanda farklı ve güzel vakit geçirecek bir alternatif arıyorsunuz.
İşte tüm ihtişamı, mis gibi havası ve tarihiyle Burgazada sizi bekliyor…

Sait Faik’le özdeşleşmiş olan Burgazada, tek tepeli ve dairesel görünümlü bir ada.
Bir süre önce çıkan yangında koruların bir kısmını kaybetmiş olsa da mis gibi çam kokularıyla kaplı.
Burgazada Büyükada’ya göre daha sakin, sessiz, tenha bir ada. Bu adaya vardığınızda ilk dikkatinizi çeken huzur veren sakinliği olacaktır.

Ada da en ıssız alan hiç şüphesiz Kalpazankaya.

Yazının devamını okumak için tıklayın …


İstanbul’un ve boğazın eşsiz manzarasını, seçkin ve zevkli mekânlarda sunulan birbirinden lezzetli yemeklerin keyfini çıkartarak izlemek istiyorsanız Fethipaşa korusu tam size göre.

Halk arasında “Kuzguncuk Korusu” olarak da bilinen Fethi Ahmet Paşa Korusu, geniş bir ormana sahip olup, rengarenk doğasıyla adeta bir tablo gibi görenleri büyülüyor.

Kermes meşesi, defne, akça kasme, sakız ağacı, erguvan ve gümüş ıhlamur ağaçları bu koruda ki ağaç türlerinden birkaçı.

Adeta botanik bahçesi gibi olan bu koru çok bereketli topraklara sahiptir, normalde bir maki türü olan ve boyu ortalama 4–5 metreye ulaşan kermes meşesi, bu koruda 15–16 metreye ulaşır.

Yazının devamını okumak için tıklayın …


Ülkemiz kıyılarında bulunan çeşitli özellikteki 354 fenerden biri olan Rumeli feneri, saatlerce izlenip, gezilecek kadar doyumsuz bir güzelliğe sahip.

Yazının devamını okumak için tıklayın …


Kalabalıktan sıkıldınız, şehrin gürültüsünden kurtulmak istiyorsunuz.

Hem kafanızı hem ruhunuzu hem bedeninizi dinlendirecek bir yer arıyorsunuz.

İşte Karadeniz’i tüm ihtişamıyla ayağınıza serecek muhteşem bir koy; Elmasburnu, uzun kumsalıyla size huzurlu bir yürüyüş yaptırırken, yemyeşil çam ormanı ve huzur veren sessizliliği birçok tatil merkezini gölgede bırakıyor.

Yazının devamını okumak için tıklayın …


Turizm arzı için etkili bir çekicilik unsuru olan temiz bir çevre faktörü, dünya nüfusunun hızla arttığı günümüzde bilinçsiz ve aşın kullanım sonucu olumsuz yönde talebi etkilemektedir.

Uluslararası bir standart sembolü olan, plaj ve marinalara bir yıl süre ile verilen Mavi Bayrak ödülü, standartları koruyan plaj ve marinalarda takip edilen yılda da geçerli olabilmektedir. Avrupa Topluluğu ülkeleri tarafından 1987, ülkemizde 1992 yılından bu yana Mavi Bayrak Kampanyası çalışmaları aralıksız olarak sürdürülmektedir.

Yazının devamını okumak için tıklayın …


Kuşadası, Batı Anadolu’da Ege kıyılarında, kuzeyde Doğanbeyli Burnu, güneyde ise Sisam (Samos) adası ile Dilek Yarımadası arasında büyük bir girinti oluşturan körfezin merkezinde bulunmaktadır.

Yöredeki yaşamı etkileyen doğal çevre etmenlerinin başında iklim özellikleri gelmektedir. Kuşadası, insan yaşamı ve etkinlikleri için uygun koşullar sunan Akdeniz ikliminin hakim olduğu bir bölgede bulunmaktadır. İnsan yaşamı yanında doğal ortam açısından da bu özellikler olumlu koşullar sağlamaktadır.

Kuşadası ulaşım yönünden uygun özelliklere sahip bir yerleşimdir. İzmir ve Aydın illerine yakınlığının yanısıra pek çok ilden doğrudan karayolu ulaşımı sağlanabilmektedir. İlçeye en yakın hava alanı İzmir Adnan Menderes Hava Limanı’dır. Hava alanı ile ilçe merkezi arası uzaklık karayolundan yaklaşık 90 dakikadır. İlçede çift iskeleli bir liman vardır. Yurtdışından sefer yapan pek çok feribot ve liman dış turizmin gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır.

Yazının devamını okumak için tıklayın …


Ülkemiz, doğal güzellikleri, tarihsel, sanatsal, arkeolojik, kültürel ve folklorik değerleri açısından ilgi çekici turistik özelliklere sahiptir. Edirne, İzmir, Ankara, Muğla, Bursa, İstanbul, Antalya gibi büyük kentler hem doğal, hem tarihi hem de sanatsal açıdan önemli noktalara evsahipliği yapmaktadır.

Yazının devamını okumak için tıklayın …


Son 15 yıl içinde tüketici tercihlerinde ve tutumlarında yaşanan değişimler, bireyleri doğal ve kültürel çevresi bozulmamış kırsal alanlara yönlendirmiş, böylece bu tür alanların insanlara şehrin gürültüsünden ve karmaşasından uzak, sessiz ve huzurlu bir yaşamı sunduğunun farkına varılmasına neden olmuştur. Bunun yanında gerçekleştirdikleri aktivitelerin çevreyi giderek olumsuz etkilediği ile ilgili daha çok kaygı duymaları, bireylerin turizm hareketlerine katılırken ekoturizm gibi daha çevre dostu turizm türlerine önem vermelerine neden olmuştur.

Yazının devamını okumak için tıklayın …


Bu yıl sadece 4 gün sürecek olan Ramazan Bayramı tatilinde, şehrin gürültüsünden kaçmak ve yazın son günleri deniz ve güneş eşliğinde değerlendirmek isteyenler, yurtiçi tatil beldelerine yöneldi. Tatil seçeneklerinden biri olan Alanya’nın en güzel zamanlarının yaşandığı bu dönemlerde rezervasyonlar oldukça yoğun.

Bayram tatilinde Alanya’ya gitmek isteyenler için kenti biraz tanıyalım. Bayram tatili alanya’da güzel!

Coracesium, Calonoros, Alaiye ve son olarak Alanya isimlerini taşıyan kentin Milattan önce 1800 yıllarında kurulduğu ve Truva Savaşı nedeniyle topraklarını boşaltan halk tarafından yerleşildiği düşünülmekte. Topraklarının verimliliği ve doğal güzelliği nedeni ile pek çok milletin gözdesi olan Alanya bu yüzden değişik ülkelerin yönetimi altında kalmış.

Yazının devamını okumak için tıklayın …


Fethiye, Güney Ege’de bulunan, Muğla’nın turizm bakımından en gelişmiş ilçelerinden biridir. Bayram tatili yaklaşmışken, hem deniz ve güneş hem de tarihi ve kültürel güzellikleri ile gelenleri büyüleyen Fethiye’yi tatil planlarınız arasına katmalısınız. Fethiye’ye gidince görülmeden geçilmeyecek yerlere bir göz atalım:

Gemiler koyu ve Ölüdeniz’den teknelerle ulaşılabilecek Gemiler Adası’nda Bizans dönemine ait kilise ve yapı kalıntıları ilginizi çekebilir. Fethiye’ye 40 kilometre uzaklıktaki Araxa antik kentinin mitolojik öykülerini dinleyebilirsiniz. 45 kilometre uzaklıktaki Tlos, uçan kanatlı at Pegasus’un yaşadığı yer olarak bilinir. Likya bölgesinin en eski kentidir. Likya’nın dini merkezi olan ve Artemis, Apollon ve Leto’ya adanmış 3 tapınak bulunduran merkeze 55 kilometre uzaklıktaki Letoon Antik kentini beğeneceksiniz.

Yazının devamını okumak için tıklayın …