Turizm Ayvalık’ın en önde gelen sektörlerindendir, buna karşın kıyıları, doğası, limanı, iklim ve fiziki yapısı turizme olan yatkınlığını olumlu anlamda çok fazla etkilememektedir. Ayvalık, merkezde ve Alibey Adasında yoğunlaşan Neo-Klasik sivil mimarlık örnekleriyle başlı başına bir “Müze-Kent” havasındadır. Çevresindeki yeşil doğa ile bütünleşen bu tarihi ve doğal miras günümüze dek çok az bozularak ulaşmıştır. Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu kararları uyarınca Ayvalık merkezi ve Alibey Adası Kentsel Sit, Çamlık bölgesi yeşil karakterli Kentsel Sit, ormanlık kesimler Doğal Sit olarak onaylanmıştır.

 

 

Öte yandan ulaşım olanakları ve yöredeki zengin arkeolojik değerler de Ayvalık turizmi için başlıbaşına bir faktör olarak karşımıza çıkar.

Çanakkale’ye bağlı efsanevi Truva şehri, Neandria, Alexandria Troas yerleşmeleri, Ayvacık yakınındaki Assos (Behramkale), doğuda dünyaca ünlü Pergamon (Bergama), daha güneyde Pitane (Çandarlı), Grynaion, Elaia, Kyme, Myrina ve hatta Phokeia (Foça), Ayvalık’tan günübirlik turlarla gezilip görülebilecek antik yerleşmelerdir.

Ayvalık’ta ilk turizm hareketleri ve buna bağlı olarak da ev pansiyonculuğu ve otelcilik 1960 yıllarının başından itibaren başlamıştır.


“Ayvalık ve Turizm” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.