Balıkesir iline bağlı Ayvalık, Ege Denizi Kıyı Bölgesinin Kuzey Kesiminde yer almakta olup, koylar, körfezler, adacıklar arasında bir yerleşmedir. Kuzeyinde Burhaniye, doğusunda Bergama, güneyinde Dikili yer alır. Doğal olarak da; kuzeyde Bezirgan Deresi, Gömeç (Armutova) ve Gümüşlü yolu; doğuda Sazanlık Deresi, Hisar ve Demirhan boğazları, güneyde Altınova, güney batıda Kaplan Dağları’nın meydana getirdiği Sarımsak Yarımadası ile çevrelenmiştir.

Ayvalık, İzmir-Çanakkale yolu üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca Bandırma-İzmir, İzmir-Ankara demiryoluna bağlı Balıkesir ili ile bağlantı kurulabilmektedir. İzmir’den Aliağa-Dikili üzerinden gelen ve Truva üzerinden Çanakkale ve İstanbul’a uzanan turistik sahil yolu üzerindedir. Bu ilişkileri ile ilçe, bölge ulaşım ağındaki yeri ile de merkez durumundadır. Öte yandan idari yönden Balıkesir’e bağı olmakla birlikte, daha çok İzmir metropolünün etkisindedir.

Ayvalık birinci derecede önemli İstanbul çıkışlı ve ikinci derecede önemli İzmir çıkışlı anatur güzergâhları üzerinde yer almaktadır. İstanbul çıkışlı turlar; Ege-Akdeniz ve Kapodokya turu olmak üzere iki ayrı güzergâh izlemektedir. Ayvalık, bu turlarda bir gece konaklama yapılan, Çanakkale ve Bergama’ya konaklamada alternatif olan bir merkez niteliği taşımaktadır.

Ayvalık’ın iklim yapısı, Ege’nin kendine özgü kıyı iklimi özelliği göstermektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı özellikleriyle belirginleşen ve tüm Ege kıyılarında hissedilen Akdeniz iklimi hakimdir. Yaz aylarında özellikle öğleden sonraları esen imbat, Ayvalık yöresine serinlik getirmektedir. İklim özelliği sebebiyle turizmin yoğun olduğu aylar, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül’dür.


“Ayvalık” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.