Ayvalık ve çevresi; doğal güzelliklerin sergilendiği pek çok seyir tepesi, ilginç morfolojik yapısı, göz alabildiğince uzanan kumsalları ile yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Şeytan Sofrası

Çepeçevre sarp kayalıklar üzerinde gerçekten yuvarlak sofra şeklinde bir tepedir. Rüzgarın aşındırması sonucunda oluşmuştur. Çevreyi hakim bir konumda yer alması nedeniyle Ayvalık’a gelen turistlerin yöredeki yarımadaların, adaların ve koyların panoromik görünümünü ve güneşin batışını seyretmek için ziyaret ettikleri yerlerin başında gelmektedir.Alibey (Cunda) Adası

İlçeye mendirekle bağlıdır, ilçe merkezine uzaklığı 7 kilometredir. Deniz ve karayoluyla gidilebilir. Eski adı Cunda’dır. (Yelken direğinin üst ucu). Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye’sinde sözü geçen Yunda adaları ile bağlantısı olduğu düşünülmektedir. Osmanlı Rumları buraya “kokulu ada” anlamına gelen Moshonis derlerdi.

Tavşan Kulakları

Şeytan sofrası yolu üzerindedir. Zirvede tavşan kulağı biçiminde üç insan boyu yüksekliğinde iki kayadan ibarettir.

Çıplak Tepe

Çamlık’taki Tenis Kulübü’nün arkasında kalır. Eskilerin “Kalın Dağ” dedikleri kriterimsi bir tepedir. Buradan koylar, adalar değişik açıdan görülebilir.

İlk Kurşun Tepesi
Eskilerin “İlyas Peygamber” dediği tepedir. Cumhuriyet döneminde düşmana atılan ilk asker kurşununun anısına bugünkü isim verilmiştir.

Tımarhane Adası (Taşlı Manastır)

Sarımsak Yarımadasının devamıdır. 70 yıl öncesine kadar burada bir psikoterapi merkezi vardı. Hastaları doğa güzelliklerinin iyileştirmesi düşünülerek yapılmıştır. Bugün buraya çıkanlar yine çevrenin panoramik ve doğal güzelliklerinden etkilenmektedir.

Delikli Taş

Çamlık koyunda, delikli katran renginde ilginç bir kayadır.


Sarımsaklı Plajları

Tertemiz bir denizle kucaklaşan 4 kilometre uzunluğundaki bir kumsaldır.

Badavut (Şahin Kaya)Altınova plajında geniş kumsala ve çok temiz bir denize sahiptir. Ayrıca ilçe merkezinde Armutçuk ve Duba plajları vardır.


“Ayvalık’ta Bulunan Turistik ve Görsel Değerler” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.