Deniz turizmi açısından Ege Denizi ve Akdeniz kıyılarına yakın adalara seyir mesafesinin kısalığı ile uygun coğrafi yapısı sayesinde, Karadeniz kıyılarının doğal koylarının olanak sağlamayan yapısının yanında kısa mevsim özelliklerine göre daha fazla çekicilik arz etmektedir.

Özellikle Edremit körfezi; yatların uzun süre kalmalarına uygun mevsim özelliklerine sahip korunaklı koyları, gerek fauna-flora açısından, gerekse tarihi, turistik açıdan zengin kıyı şeridi ile güney Marmara ile kuzey Ege kıyı şeridinin birleşim notasında yer almaktadır. Yunan adalarına yakınlığı dolayısıyla stratejik bir önem arz eden bu körfezde, değişik turizm çeşitlerin uygulanabilme olanağı vardır. Balıkesir kıyılarında genellikle denize, kuma ve güneşe endekslenmiş turizm olayına hizmet veren çeşitü turizm işletmeleri bulunmaktadır. Son yıllarda ikinci konutların da bu kıyılarda fazla yer alması, kıyı şeridinin taşıma kapasitelerini zorlayıcı olumsuz gelişmeler meydana getirmektedir.

Balıkesir ve çevresinin Marmara Deniziyle olan kıyı şeridi 175,25 km (Gönen 8 km, Erdek 34.75 km, Marmara 72.5 km, Bandırma 60 km), Ege Denizi ile kıyılarının uzunluğu ise 115.5 km dir. (Ayvalık 54 km., Gömeç 17.5 km., Burhaniye 12 km., Edremit 32 km) dir.

Balıkesir ilinde şu plajlar bulunmaktadır; Akçay, Altınoluk, Ören, Burhaniye, Sarımsaklı, Şahinkaya, Altınova, Aliçetinkaya, Armutçuk, Denizkent, Marmara, Avsa, Ekinlik, Duba, Cunda, Kapıdağ, Mermerler Köyü, Saraylar Köyü


“Balıkesir’in Tatil Merkezleri” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.