Bu yıl sadece 4 gün sürecek olan Ramazan Bayramı tatilinde, şehrin gürültüsünden kaçmak ve yazın son günleri deniz ve güneş eşliğinde değerlendirmek isteyenler, yurtiçi tatil beldelerine yöneldi. Tatil seçeneklerinden biri olan Alanya’nın en güzel zamanlarının yaşandığı bu dönemlerde rezervasyonlar oldukça yoğun.

Bayram tatilinde Alanya’ya gitmek isteyenler için kenti biraz tanıyalım. Bayram tatili alanya’da güzel!

Coracesium, Calonoros, Alaiye ve son olarak Alanya isimlerini taşıyan kentin Milattan önce 1800 yıllarında kurulduğu ve Truva Savaşı nedeniyle topraklarını boşaltan halk tarafından yerleşildiği düşünülmekte. Topraklarının verimliliği ve doğal güzelliği nedeni ile pek çok milletin gözdesi olan Alanya bu yüzden değişik ülkelerin yönetimi altında kalmış.
Yılın 300 günü güneşli olan kent, dağcılık, av sporları, güneşlenme, yüzme, su kayağı, rafting ve rüzgar sörfü için idealdir. Antalya’ya bağlı bir ilçe olan Alanya, zaman içinde kendi içinde kentleşmiş ve turizm yatırımları sayesinde Akdeniz’in Riviera’sı adıyla anılmaya başlanmıştır.

Alanya eski ve yeni şehir olarak iki bölümdür. Eski alanya ilçeyi ayıran yarımadanın üzerine kurulmuştur. Burada yeralan Alanya Kalesi şehri gözler önüne sermektedir. Helenistik döneme ait bir yapı olan kale, Selçuklular zamanında desteklenerek yükseltilmiş ve yeni surlar ve kuleler eklenmiştir.

Yeni Alanya yarımadanın doğu ve batısına yayılmış, Antalya Gazipaşa’ya uzanan geniş kumsalları ile ilgi çekmektedir. Türkiye sahillerinin en uzun plajları Alanya’da yer almaktadır. Alanya Bademağacı-Oba köyleri arasında kalan Kadıini Mağarası, hem doğal özelliği hem de Alanya’nın bilinen en eski yerleşim bölgesi olması açısından görülmesi gereken bir yerdir.

Alanya’nın tarihi güzellikleri kadar doğal güzellikleri de görülmeye değerdir. Akşamları ışık saçan Fosforlu Mağara, Aşıklar Mağarası, Damlataş Mağarası ve korsan mağarası bunlardan bazılarıdır.


Alanya motel, otel ve pansiyonları sahile paralel bir ana cadde üzerinde yer alır.

Alanya, her zevke hitap eder. Paraşütten plaj voleyboluna kadar pek çok aktivite yapılabilen sahilleri, güneşlenmekten hoşlanmayanlar için tarihi eserleri ve kalesi, bot turları Alanya’nın sihirli güzelliklerini görmek için çok güzel bir fırsattır.


“Bayram Tatili Alanya’da Güzel” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.