Fethiye, Güney Ege’de bulunan, Muğla’nın turizm bakımından en gelişmiş ilçelerinden biridir. Bayram tatili yaklaşmışken, hem deniz ve güneş hem de tarihi ve kültürel güzellikleri ile gelenleri büyüleyen Fethiye’yi tatil planlarınız arasına katmalısınız. Fethiye’ye gidince görülmeden geçilmeyecek yerlere bir göz atalım:

Gemiler koyu ve Ölüdeniz’den teknelerle ulaşılabilecek Gemiler Adası’nda Bizans dönemine ait kilise ve yapı kalıntıları ilginizi çekebilir. Fethiye’ye 40 kilometre uzaklıktaki Araxa antik kentinin mitolojik öykülerini dinleyebilirsiniz. 45 kilometre uzaklıktaki Tlos, uçan kanatlı at Pegasus’un yaşadığı yer olarak bilinir. Likya bölgesinin en eski kentidir. Likya’nın dini merkezi olan ve Artemis, Apollon ve Leto’ya adanmış 3 tapınak bulunduran merkeze 55 kilometre uzaklıktaki Letoon Antik kentini beğeneceksiniz.

Bölgenin ilk güzellik yarışmasının düzenlendiği, güvercin tipi mezarları dikkat çeken Afrodit’in kenti olan Pinara, Telmessos antik tiyatrosu Fethiye’nin diğer antik güzelliklerini oluşturur. Likya Kaya mezarları ve Fethiye Kalesi mutlaka uğranması gereken noktalardır.

Osmanlı dönemine ait mimari eserler ise Cezayirli Hasan Paşa tarafından yaptırılan Cezayirli Cami, Kemer Köprüsü, Paşa hanı, Ilıca Hanı, Daydur Hanı ve Naldöken Hanlarıdır.

Doğa ile içiçe olmak isteyenler içinse Fethiye adeta bir cennettir. Yeryüzündeki cennet olrak adlandırılan 3 kilometrelik kumsalı ile yılın her mevsimi açık tesisleri ile Ölüdeniz ideal bir noktadır. Fethiye merkezine 14 kilometre uzaklıktaki Ölüdeniz ve Kumburnu’nun ayırdığı Belcekız Plajı deniz ve güneş sevenler için idealdir. Ölüdeniz’e 3 kilometre uzaklıktaki Kıdrak ise çam ormanları ile günübirlik ziyaretçilerin akınına uğrar.

Ölüdeniz’den yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta bulunan ve 350 metre yükseklikte dağlarla çevrili kanyon, Kelebekler Vadisi olarak bilinir. Yaz aylarında görülen kelebeklerden dolayı bu adı alan vadide temiz denizi, şelalesi ve çakıl taşları, eşsiz bitki örtüsü ile görülmesi gereken yerlerdendir. Kelebekler Vadisi’ne Ölüdeniz’den kalkan teknelerle gidilebilmektedir.Muğla – Antalya il sınırında bulunan ve Fethiye’ye 50 kilometre uzaklıktaki Saklıkent dağcılık, kayak, yürüyüş ve yüzme imkanlarıyla yaz mevsiminin içine saklanmış kış havası yaşatmaktadır.

Fethiye’ye 30, Dalaman havaalanına 20 kilometre uzaklıktaki Göcek adaları ve koyları ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Fethiye ve Göcekten düzenlenen günübirlik turlarla Yassıca Adalar, Hamam Koyu, Kurşunlu Koyu, Yavansu, Bedri Rahmi Koyu, Tersane Adası, Göbün Koyu, Boynuzbükü, Göcek Adası, Domuz Adası, Zeytin Adası, Kızıl Ada ziyaret edilebilir.

Yöreye özgü bir tür olan Sığla ağaçlarının bulunduğu Küçük Kargı koyu, Caretta Carette deniz kaplumbağalarının kuluçka alanı olan Çalış Plajı uğranmadan gelinmemesi gereken yerlerdir.

Fethiye’ye gelmişken spor yapmak isteyenler için Babadağ ve Kelebekler Vadisi’nden yamaç paraşütü, Eşen ve dalaman çaylarında rafting ve kano hizmetleri bulunmaktadır.


“Bayramda Fethiye’ye Gidilir” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.