Bergama, Ege Bölgesi’nin aşağı Ege Bölümünde yer almakta olup, Kuzey Ege alt bölgesine dahildir. Kuzey Ege alt bölgesinde; Edremit Ovası ile Bakırçay vadisi arasındaki granitik Madra-Kozak kütlesi; çevresi, neojen gölcükleri, lav ve türlerle kuşatılmış olarak geniş bir coğrafi birim oluşturur. Bu kütlenin en yüksek noktası Bergama’nın kuzey doğusunda 1338 metreye ulaşır. Madra-Kozak kütlesinin güneyinde ise Bakırçay’ın katettiği, Bakırçay vadisi ovaları uzanır. Batıda Bayat ve Çandaıiı, orta kesimde Bergama ve Soma, doğuda Kırkağaç, Gelenbe ovaları bulunmaktadır. Bergama’nın topografik özellikleri: Ege bölgesinin tektonik yapısının genel karakteri olarak kabaca doğu-batı doğrultum çöküntü havzalarının varlığı ile belirginleşir.

Batısında Geyikli Dağı bulunmaktadır. Madra ve Kozak kütlesi 1338 metre yükseltisi ile çevrede heybetli bir görünüm sunar. Bu dağın ulaşılabilirliğinin kolay olması, özellikle Kozak çevresinde yaylacılık faaliyetlerinin gelişmesi, kırsal yerleşmelerin varlığı ve bu yerleşmelere oldukça düzgün asfalt yollarla ulaşılabilmesi bu yörenin doğal çekiciliğini tamamlamaktadır.

Bitki örtüsü ve orman varlığı bakımından da zengin olan bu dağlık alandan başka Bergama’nın güneyinde uzanan Yunt Dağı da benzer özelliklere sahiptir. Bu dağlık birimler heybetli görünümüyle panoramik görsel zenginlik sunmaktadır. Kozak’ın bir köyü olan Aşağıbey köyünde, fıstık çamları ile kaplı Gölgeli Kıpır Tepesinden çevreye bakıldığında baştan başa fıstık çamları ile kaplı yemyeşil bir vadi ayaklar altına serilir. Görüntü, çamlardan oluşmuş yeşil bir deniz imajı yaratır. Bu eşsiz manzara güzelliğinin yanı sıra çam kokulu, bol oksijenli temiz hava ve kaynak suları doğal çekiciliğin diğer unsurlarıdır. Bu ortam piknik, yürüyüş, koşu, bisiklet gezileri ve kamp kurmak için oldukça elverişlidir. Bergama çevresindeki bu doğal zenginlikler, yalnızca yöre halkı tarafindan bilinmekte ve turistik açıdan değerlendirilmemektedir. Haftasonları ve tatillerde çevre halkı bu yerlere pikniğe gelmektedir.

Bergama kent içinden virajlı bir yolla, ancak kolay ulaşılabilen 4 kilometre uzaklıktaki Akropol tepesi Bergama kentinin ilk kuruluş yeri olarak bilinmektedir. Bu tepe üzerinden de panoramik olarak Bergama kentinin yayılış alanı, peyzajın görsel güzellikleri rahatlıkla izlenmekte, kentin tarihsel, kültürel değerleri olan Asklepion, Kızlıavlu ve camiler de seçilmektedir. Akropol tepesine varmadan 200 metre önce, bir başka seyir noktası daha vardır. Buradan Bakırçay’ın büklümler çizerek akması oldukça güzel bir görünüm sunmaktadır. Akropol Tepesi hem tarihsel hem de doğal güzelliği açısından oldukça zengindir.


“BERGAMA” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.