Bergama, Ege Bölgesinin ve bu bölgenin merkezi sayılan İzmir’in kuzeyinde, Bakırçay Havzası’nda kurulmuş eski uygarlık merkezlerinden biridir. Bergama ilçesini kuzeydoğuda Turanlı bucağı, kuzeybatıda Kozak bucağı, batıda Dikili ilçesi, güneydoğuda Kınık ilçesi, güneybatıda ise Zeytindağ bucağı çevrelemektedir.

Doğal sınır olarak Bergama ilçe merkezi kuzeyinde Akropolün karşısındaki Madra Dağları (1338 m.) kuzeybatıda 1051 m. yükselti ile Geyikli Dağı ve Perperene kalıntıları, Astra ve Okçular Kalesi gibi ören yerleri bulunan ünlü Kozak Yaylası, güneybatıda Yaylacık Dağı (1144 m.) ile çevrilir. Kentin batı sınırı Bergama tarihinin en eski kalesi sayılan Teuthrania’yı taşıyan ünlü Kalarga tepesi ile sınırlanır. Doğuda ise Yunt ve Soma Dağları bulunmaktadır.Bu sınırlardan sonra Bergama’nın yakın yerleşmelere uzaklığı; Bergama -İzmir: 107 km Bergama-Dikili: 27 km. Bergama-Çandarlı: 30 km. Bergama-Ayvalık :35 km Bergama-Kınık: 17 km. Bergama-Soma: 42 km. Bergama-Zeytindağ. 22 km. Bergama-Manisa: 109 km Bergama-Akhisar: 90 km.

Bergama kent merkezi, İzmir Çanakkale karayoluna 7 km uzaklıktadır. Denize kıyısı olmayan Bergama’ya en yakın kıyı yerleşmesi Dikili’dir ve 27 km’lik mesafede yer almaktadır. Deniz gümrük kapısı olarak Dikili ve Ayvalık deniz giriş kapılarına yakınlık Bergama’ya yabancı turist gelişi açısından avantaj sağlamaktadır. Bergama’nın demiryolu ulaşımı açısından konumuna baktığımızda, en yakın demiryolu Soma’dan geçmektedir ve ilçeye 42 km uzaklıktadır. İzmir Adnan Menderes Havalimanı ise Bergama’ya en yakın havalimanıdır (125 km).

Bergama’nın coğrafi konumu ve sit şartları, ilçe turizminde hem olumlu hem de olumsuz rol oynamaktadır. Ana karayollarına, deniz ve demir yollarına yakınlığı Bergama’nın erişebilirliğini artırmakta, turizm için uygun koşullar yaratmaktadır. Bergama, İzmir, Manisa ve Balıkesir il merkezlerine ortalama 100 km uzaklıktadır. Ayrıca Ayvalık gibi gelişmiş bir turizm merkezine yakınlığı tarihsel ve kültürel değerler bakımından zengin olan Bergama’ya yerli ve yabancı turist ziyaretlerini artırmakta, ancak gecelemeleri engellemektedir. İzmir, Ayvalık gibi turistik yerlere günübirlik mesafe içinde bulunan Bergama’da konaklamalar oldukça azdır. Konum olarak deniz kenarında olmaması, turistleri burada oyalayacak olanakların yaratılmamış olması Bergama turizminde en önemli sorunlar arasındadır.


“Bergama” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.