Bodrum Yarımadası, Ege Bölgesi’nde Muğla iline bağlıdır. Güneyinde Gökova (Kerme), kuzeyinde Güllük (Mandalya) yer almaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili olup kara sınırı Milas’dır. Yeryüzü şekilleri bakımından engebeli ve iç kesimleri ovalık, kıyıları çok girintili ve çıkıntılıdır. Toprak yapısı kalker içeriklidir.

Bodrum Yarımadası, 649 km2 yüz ölçümüne ve 174 km uzunluğundaki kıyı bandı üzerinde Torba, Gündoğan, Ağaçbaşı, Tikicik, Paşa, Gümüşlük, Akyarlar, Karaincir, Bağla, Kargı, Bitez ve Gümbet’ten oluşan doğal koy ve plajlara, Bodrum, Yalıkavak ve Göl limanlarına sahiptir. Bodrum Yarımadasına kara, deniz ve havayoluyla ulaşım sağlanmaktadır.

Nisan-ekim ayları arasında, deniz otobüsü ile Bodrumdan Kos ve Kalimnos’a, feribotlarla ise Kos ve Datça’ya seferler düzenlenmektedir.

Bodrum Yarımadasına Bodrum Havaalanından İstanbul bağlantılı olarak yurt içinde havaalanı olan tüm yerleşmelerden ve yurtdışından seferler düzenlenmektedir.

Yarımada, Batı Akdeniz havzasında yer almaktadır. Bu bölgede yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olan Akdeniz iklimi egemendir.

Yarımadanın doğusundan iç kesimlere yaygın bir biçimde ormanlık alanlar bulunmakla birlikte batıya gidildikçe bu alanlar maki-fundalık alanlara dönüşmektedir. Ortakent’in kuzeyinde iç kesimlerde ve Turgutreis’in kuzeyinde geniş tarım alanları bulunmaktadır.

Yarımada bitki örtüsü olarak çok belirgin bir şekilde ikiye ayrılmıştır. Bodrum-Milas karayolunun batısında yer alan kısımda bitki örtüsü yer yer çalılık ve fundalıklar ile yörede “çeti” tabir edilen dikenli otlarla kaplıdır. Karayolunun doğusunda yer alan kısım iğne yapraklı Kızıl Çam, Yabani Çilek, Mersin ve Sandal ağaçlarıyla kaplıdır.
İlçenin % 61.3’ü orman sayılan alanlardandır. Bölgenin geneli arkeolojik, kentsel ve doğal sit alanı konumundadır. İlçede düzenli akarsu yoktur. Mumcular Beldesinde bulunan Sulama Göleti ise sulama ve içme suyu amaçlı kullanılmaktadır.


“Bodrum Yarımadası” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.