Ege Bölgemizde yeralan Bodrum, Muğla iline bağlı, kuzeyinde Güllük, güneyinde Gökova körfezleri ile çevrelenmiş aynı adlı yarımada üzerinde kurulmuş bir kenttir. Muğla il merkezine 115 kilometre uzaklıktaki ilçe 86 millik kıyıya sahip güzel bir tatil yöresidir. Konacık, Ortakent, Turgutreis, Yalıkavak, Yalıçiftlik, Gümüşlük, Göltürkbükü, Yahşi, Gümüşlük beldeleridir.

Antik çağda Halikarnassos olarak kurulan kent 5000 yıllık bir tarihe sahne olmuştur. Bodrum kalesi, kente özgü beyaz taş evler, denize inen dar sokaklar, yat konaklama alanları ile tüm dünyada ün kazanmıştır.

Rodos Şövalyeleri tarafından St. Peter için inşa edilen Bodrum Kalesi, alanın dünyanın en büyük su altı arkeoloji müzesi olarak hizmet vermektedir. Kaya mezarları, Myndos Kapısı, Aspat, Gümüşlük, Termena, Telmissos, The Angela ve Kadıyanda bölgedeki diğer antik kentlerdir.

Bodrum lüks otelleri, tatil köyleri, plajları ve gece hayatı ile ülkemizin en aktif tatil bölgelerindendir.

Bodrum’a havayolu ile en yakın ulaşım noktası 35 kilometre mesafedeki Milas-Bodrum Havaalanıdır. Yatların konaklaması için Milta Bodrum, Turgutreis D-Marin, Yalıkavak Port Bodrum kullanılabilir.


“Bodrum” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.