Bolu’da Turizm

Abant: Yıllardan beri ilin başlıca turizm simgesi olmuş, etrafı çam ağaçlarıyla ve köknar ağaçlarıyla kaplı, yazın piknik ve ideal, dinlenme yeri, kışları kış sporlarının yapılabileceği Türkiye’nin en tanınmış turistik yöresidir. Göl çevresi zengin bir bitki örtüsün sahiptir. Gölde bulunan alabalık ve benekli mercan balığı avı ücrete bağlanarak , denetim altına alınmıştır. Göl çevresindeki, 7.5 kilometrelik yol orman içi sporu için çok elverişlidir. Yörede, 94 oda ve 188 yatak kapasiteli, Turban Abant oteli, Bolu Öz tur A.Ş tarafından çalıştırılan göl gazinosu vardır.

Yedigöller: İnsanı etkileyen büyüleyici güzelliği ile Bolu’nun en önde gelen turistik yörelerindendir. Krater göller zincirini oluşturan, tabiat harikası bu yöre, günübirlik piknik, ve av yapma imkanlarına sahiptir. Göllerde , mercan ve alabalık bulunur.

Gölcük: Bolu’nun 13 kilometre güneyinde Seben-Kıbrısçık yolu üzerinde, kamp ve piknik için ilgi çeken bir yerdir. Gölün etrafını, katmer katmer kadifeyi andıran , bir ağaç denizi kaplar.

Bolu Kaplıcaları: Bolu’nun 13 kilometre güneyinde, çam ormanlarıyla kaplı Aladağ eteklerindedir. Sıcaklığı 40-44 derecelik, 2 sıcak su kaynağı vardır. Osmanlılar zamanında da varlığından söz edilen, romatizma, siyatik, sinir ve dolaşım rahatsızlıkları gibi, çeşitli hastalıkların tedavisinde, büyük yarar sağlayan kaplıcalarda, büyük ve küçük kaplıca adı verilen, iki tesis yaptırılıp, halen Sağlık ve Sosyal yardım Bakanlığınca, fizik tedavi hastanesi olarak kullanılan, modern bir tesis vardır. Kaplıcalarda, özel idareye ait iki adet otel, ile mülkiyete ait otel ve pansiyonlar vardır.

Aladağ ve Seben Yaylaları:Bolu’nun 25 kilometre güneyinde, Köroğlu dağlarının bir bölümünü oluşturan Aladağ, kamp tesisleri ile iyi bir dinlenme merkezidir.

Kartalkaya: Bolu’ya 50 kilometre uzaklıkta, Köroğlu dağlarındaki Kartalkaya mevkinde kurulan, kayak merkezi kendi çabası ile çok kısa zamanda, Türkiye ve Dünyada adını duyurmuştur. Bu yöre Turizm Bakanlığı tarafından turizm alanı olarak, ilan edilmiştir. Özel sektöre ait 158 yataklı tesis mevcut olup, Boluda bir irtibat bürosu vardır.

Esentepe: Gerede’nin kuzeyinde I300 metre yükseklikte, asırlık çam ağaçlarıyla yemyeşil çimlerin, iç içe kaynaşarak oluşturduğu tabiat harikası bir yöredir. Yazın devamlı esen ve bu nedenle, eski adı Ramazan dede iken, Atatürk tarafından Esentepe olarak değiştirilen bu yerde, otel ve lokanta bulunmaktadır.

Babos, Sarot, Efteni ve Bağlum Kaplıcaları: Mudurnu ilçesinin 5 kilometre doğusunda bulunan, Babas kaplıcaları, ve 30 kilometre kuzeybatısında ormanlık bir alan içinde yer alan, Sarot kaplıcaları çevrede büyük ilgi görmektedir. Babas kaplıcalarında, yeni bulunan su ilerisi için büyük ümit vermektedir. İlk çağ medeniyetlerinden kalma, eserlerle dolu bir vadinin içinde, yer alan Bağlum kaplıcalarının bulunduğu yörede, kilise kalıntısı, oyma mezarlar ve peri bacaları, bölgenin özellikleridir. Fakat herhangi bir tesis mevcut değildir.

Sünnet ve Çubuk Gölleri: Göynük ilçesinin 27 kilometre doğusundaki,Sünnet ve ll kilometre kuzeyindeki, Çubuk göllerinin etrafı çam ormanlarıyla kaplı olup, şirin bir piknik yeridir. Bu göller heyelan gölleridir. Sünnet gölünde alabalık, çubuk gölünde sazan balığı avlanması, serbesttir.


“Bolu Turizmi” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.