Ülkemizin birbirinden güzel tatil yöreleri olduğu bir gerçek. Bodrum, Antalya, Side gibi en çok tercih edilen tatil yörelerinin yanında biraz da Marmaris’ten söz etmek gerekiyor.

Marmaris büyük ve korunaklı plajları ile su sporları için mükemmel bir seçenek. Daha çok yatçılar tarafından tercih edilen bu rota hala el değmemiş yerler barındırıyor.

Marmaris’in 50 kilometre batısına gidildiğinde Bozburun Yarımadası karşımıza çıkıyor. Sınırlı sayıda turistik mekanla sakin, gözlerden uzak bir tatil yapmak mümkün.Kıyıdaki Turunç yarımadaya bir kapı işlevi görüyor. Bir kaç plajın dışında Turunç sessiz bir kasaba görünümünde. Sınırlı sayıdaki bar ve restoranları ile gece hayatı pek hareketli olmayan Turunç daha çok aileler tarafından tercih ediliyor.

Adını yarımadaya veren Bozburun ise bir balıkçı kenti. Ancak yakınlarındaki yat konaklama tesisleri, tepelerde villa inşaatları ve gelişen sanayi tesisleri ile hızla büyümekte.

Yarımadanın diğer kısımları Turunç ve Bozburun’a nispeten daha az gelişmiş. Ancak Marmaris’e demir atmış yatçılarca günübirlik ziyaretlere konu oluyor. Çiftlikköy, Bayırköy, Eski Syrna köyü plajları ve antik eserleri ile huzurlu bir tatilin sözünü veriyor.

Yarımadanın aşağısında bulunan Selimiye de denizciler için hem iyi bir sığınak hem de plajı ile ilgi görüyor.


“Bozburun Yarımadası” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.