burgazadasiTüm hafta çalışıp yoruldunuz, dinlenecek aynı zamanda farklı ve güzel vakit geçirecek bir alternatif arıyorsunuz.
İşte tüm ihtişamı, mis gibi havası ve tarihiyle Burgazada sizi bekliyor…

Sait Faik’le özdeşleşmiş olan Burgazada, tek tepeli ve dairesel görünümlü bir ada.
Bir süre önce çıkan yangında koruların bir kısmını kaybetmiş olsa da mis gibi çam kokularıyla kaplı.
Burgazada Büyükada’ya göre daha sakin, sessiz, tenha bir ada. Bu adaya vardığınızda ilk dikkatinizi çeken huzur veren sakinliği olacaktır.

Ada da en ıssız alan hiç şüphesiz Kalpazankaya.

burgazada-kalpazankayaKalpazankaya sakin, sessiz, doğal, muhteşem bir manzarası olan doğal bir koy ve adaya gidenlerin denize girmek için en çok tercih ettikleri yer.

Kalpazankaya’daki kır gazinosu Burgazada’nın simgesi haline gelmiş, burada çam, kestane, zeytin, akasya, erik ağaçlarının altında yemek ziyafetinin tadı doyumsuz.

Çarşamba, cumartesi veya pazar günlerinden birinde gelindiğinde ise yemek çeşitlerinin artmış olduğunu görebilirsiniz.
burgaz-adasi

Burgazada’nın en önemli simgelerinden biri ise faytonlar. Faytonla gezi yaparken her noktadan denizi görmek, Burgazada’yı diğer adalardan ayıran farklardan biri.

Faytonla turlar yaparken Çamatya koyunun, ön koyun, martı koyunun ayaklarınızın altında serili olması size büyük bir keyif verecek, Martı koyunun gerçekten martı şeklinde olması ise gezinize eğlence katacaktır.
Burgazada en çok Sait Faik’le özdeşleşmiş, Burgazada’nın her tarafında Sait Faik’in izleri var, Sait Faik’in evi şuan müze olarak kullanılıyor ve ziyarete açık durumda.
Burgazada genellikle günübirlik ziyaretçileri ağırladığı için pek fazla konaklama yeri bulunmuyor, burada konaklama yapılabilecek sadece Öğretmen evi var ve eğer adada konaklamak istiyorsanız buradaki odalardan birini seçmeniz gerekiyor.

burgazadaBurgazada’da görülecek yerlerin başında, Patrik Methodios’un hapsedildiği zindanın bulunduğu kilise geliyor. Aya Yani Kilisesi, Aya Yorgi Manastırı ve Kilisesiyle, Sankt Georg Manastırı ve Kilisesi ise Burgazada’nın diğer tarihi yerleri.
Burgazada’ya, Sirkeci ve Bostancı İskelelerinden vapurla gidilebilirken, motorla gitmek ise diğer bir alternatif.


“Burgazada’da Keyifli Bir Haftasonu” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.