Burhaniye, Balıkesir’in Kuzey Ege Bölgesi sınırları içinde kalan bir ilçedir. Doğusunda Havran, güney doğusunda Bergama (İzmir), batısında Edremit Körfezi, kuzeyinde Edremit, güneyinde de Gömeç ve Ayvalık ile komşudur.

İlçe merkezi denizden 4 kilometre içerde, deniz seviyesinden ise 10 metre yüksekliktedir. Çanakkale – İzmir karayolu üzerinde, Havran ve Karınca Çayı arasında kalan verimli düzlükte kurulmuştur.

Coğrafi konum itibarıyla Ege ve Marmara Bölgelerinin birleştiği noktada yer alan, Edremit Körfezinde yer alan Burhaniye turizm merkezlerine yakınlık bakımından oldukça avantajlı bir konumdadır. Ören Tepesi; gerek arkeolojik gerekse doğal bitki örtüsü ve estetikliği açısından Limana en yakın turistik çekicilik merkezidir.

Aynı körfezde bulunan turistik açıdan özellikle yoğun bir merkez olan Akçay’a 30 kilometre uzaklıkta Küçükkuyu ilçesinden 3kilometrelik dağ yolu ile ulaşılabilen, Roma Devrine ait olduğu sanılan Altar, 250 metre yüksekliğinde bir tepe üzerinde bulunmaktadır.

Edremit Altınoluk civarında Kaz Dağları’nın güneyinde, deniz seviyesinden 215 metre Yükseklikte, Klasik-Hellenistik Pers Roma dönemlerinin izlerini taşıyan Pelegaslar tarafından inşa edilen Antandros antik kenti de yörede kültürel turizm ağırlıklı çekim merkezlerinden birisidir.

Çanakkale sınırları içinde yer alan Assos (Behramkale); M.Ö. 530 yılında Akropolis tepesindeki Athena Tapınağı M.Ö. 4. yüzyıla tarihlenen 3 kilometre uzunluğundaki sur kalıntılan ile antik çağdan kalma küçük liman ile orta çağdan kalma büyük liman kalıntılarına sahip olan Assos, dünyanın bilinen en eski liman şehri ve en önemli antik yerleşim yerlerindendir.

Ayvalık ise aynı körfezde bulunan gerek doğal yapısı gerekse tarihi ve kültürü ile Burhaniye -İskele Yat Limanı’na 35 km mesafede gerek ulusal gerekse uluslararası turizm pazarında yeterince tanınan ünlü bir turistik merkezdir.


“Burhaniye” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.