Çeşme Turizmi Turizmin bir sektör olarak geliştiği ve önemli bir ekonomik güç haline gelmeye başladığı dönemde, Turizm Bakanlığı tarafından kamu ve özel sektörün turizm yatırımları için öncelikli bölge olarak belirlenen kıyı şeridinde bulunan Çeşme de diğer kıyı turizmi hedef bölgelerine benzer bir gelişme göstermiştir. Bu gelişme, kıyı bölgelerde yüksek kapasiteli konaklama tesislerinin kurulmasıyla hızlı ve plansız bir kitle turizmi biçiminde olmuştur.

Çeşme’nin 29 km uzunluğundaki kıyı şeridinde bulunan Ilıca, Boyalık Koyu, Şifne Büyük Liman ve Hasan Paşa Limanı Koyları, Ildırı, Dalyan, Sakızlı Koy, Çiftlikköy, Pırlanta, Çatazmak ve Eşek Adası kumsalları, ana turistik ürün ve çekim unsuru olarak sunulmuştur. Kıyı turizminin yanında Çeşme önemli bir alışveriş, eğlence ve gece hayatı merkezidir. Çok sayıda hatıra eşyası satan dükkan, yeme-içme tesisi, bar, gece kulübü, disko ve benzeri eğlence tesislerinin yanında Uluslararası İzmir Festivali’nin bazı etkinlikleri, 15 yıldan bu yana düzenlenen Çeşme Deniz Şenlikleri, Alaçatı Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, Süt Ürünleri – Çeşme Sakız Koyunları Festivali, Çeşme Kavun Festivali, Yarımada Spor Oyunları, Çeşme Deniz Şenlikleri, Çeşme Müzik Günleri, Çeşme uluslararası Sinema Günleri, Çeşme Kitap Fuarı, Ege Sanat Festivali, yıl boyu düzenlenen özel konserler ve tiyatrolar Çeşme’yi önemli bir etkinlik merkezi haline getirmektedir.

Son yıllarda çekim merkezi ve turistik etkinlik Çeşme ilçe merkezinden Alaçatı, Dalyan gibi bölgelere doğru kayma eğilimindedir.Turistlerin Çeşme’yi tercih etme nedenleri “deniz – güneş – kum, eğlence ve gece hayatı, ucuz fiyat” tır.

Çeşme, karakteristik bir kıyı turizmi hedef bölgesidir ve turistik gelişim ile turistik güdülerin incelenmesi yoğun olarak kitle turizminin geliştiğini göstermektedir.

Çeşme turistik ürünü, bölgede bulunan kumsalların çekiciliği ve eğlence olanakları etrafında şekillenmiştir. Çeşme turizminde zaman içinde yoğunluk belirgin bir biçimde hissedilmektedir.

İlçe merkezi taşıma kapasitesinin dolmasıyla çekiciliğini kaybetmeye başlamıştır. Bunun sonucu olarak ilçeye bağlı yeni hedef bölgeler gelişmeye başlamıştır.

Çeşme’de ağırlıklı olarak iç turizm gerçekleşmektedir. Bölge ülkemizin dış etkin turizminden yeterli oranda pay alamamaktadır.

İkinci ev turizmi önemli boyuttadır. Bu durumun arazi kullanımı ve sosyal yapı üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Turist başına geceleme oranı kararlı bir düşüş eğilimindedir.
Geceleme oranlarının düşmesiyle birlikte, Çeşme’nin turist başına ve toplam turizm gelirleri de düşmekte, bölge “ucuz tatil” hedef bölgesi halini almaktadır.


“Çeşme Turizmi” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.