Ege Bölgesi’nin batıya doğru en fazla uzanan kesimi olan Çeşme Yarımadası, kuzey-güney doğrultulu büyük Karaburun Yarımadası ile birlikte Urla Yarımadası’nın iki ayrı parçasını oluşturur. Yarımada, İzmir Körfezi’nin sert bir dirsek ile bağlanan iki parçasını açık denizden ayırır. Tatlı su göl tortulları bulunmakta olup yarımadada yer hareketlerinin son etkilerini yansıtan sıcak ve mineralize su kaynakları vardır.

Bu yarımada üzerinde Çeşme, batı yönünde Sakız Adası, kuzey yönünde Karaburun ve doğu yönünde Urla ilçeleri olmak üzere 38,18’N enlemleri ve 26,19’E boylamları arasında yer alır. İlçe sınırları yüzölçümü 260 kilometrekaredir.

Çeşme, İzmir iline bağlı bir ilçedir. Cumhuriyetin ilanından bu yana ilçe olan yerleşme, daha önce de bu anlamda bir merkezdi. Alaçatı, Çeşme Merkez İlçesi’nin tek bucağıdır. Çeşme ve Alaçatı’da belediye vardır. Merkez ilçeye üç, Alaçatı’ya dört köy bağlıdır.

Çeşme ilçesi, İzmir iline seksen kilometrelik bir karayolu ile bağlıdır, yerleşmelerin birbirlerine olan uzaklıkları şu şekildedir: Yerleşmeler:

Çeşme – Alaçatı 9, Çeşme – İzmir 80 kilometre, Çiftlikköy – Alaçatı 14, Çiftlikköy – Çeşme 5, Çiftlikköy – İzmir 85 kilometre, Dalyanköy – Alaçatı 13, Dalyanköy – Çeşme 4, Dalyanköy – İzmir 84 kilometre, Alaçatı – İzmir 71 kilometre.


“Çeşme” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.