Bir Orta Karadeniz ili olan Çorum, uzun yıllar boyunca bir çok medeniyetin merkezi olmuştur. Tarihi ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin turizm haritasında doğu-batı arasında bir köprü görevini üstlenmiştir.

Çorum, Yeşilırmak ve Kızılırmak tarafından sulanan ovalarla dağların ve yüksek yayların ahenkle birleştiği yerdir. Bölgede şehirden uzak gezi ve yürüyüşler için ideal dağlık ve çayırlık alanlar bulunur.

Uzun tarihi boyunca bölge Hititler, Frigler, Medler, Persler, Romalılar, Selçuklular, Moğollar ve Osmanlılara ev sahipliği yapmıştır. Kazılar Çorum’daki yerleşimin Paleolitik ve Neolitik çağlara kadar uzandığını gösterir. Daha sonra ise bölgeye Hititler egemen olmuştur.

Yazılıkaya ve Alacahöyük’teki açık hava tapınakları ve Hititlerle Eski Mısır arasındaki ticaretin merkezi Boğazköy’deki kazılarda açığa çıkan kral mezarları, Hitit dönemine ait önemli buluntulardandır.

M.Ö. 1700’den 1200’e adar Hitit İmparatorluğu başkenti olan Hattuşaş’a ait kalıntılar, Ortaköy (Sapinuva), İskilip Kaya Mezarları, Ulu Camii, Saat Kulesi, Çorum ve İskilip Kalesi, Veli Paşa Hanı ve Çatak Milli Parkı, bölgenin görülmeye değer eşsiz miraslarından bazılarıdır.

Hattuşaş’ın şehir düzenlemesi, korunmuş yapıların çeşitliliği, Aslanlar Kapısı ve Kraliyet Kapısı’nın zengin süslemeleri arkeolojik açıdan oldukça büyük önem taşır. Bugün Boğazkale olarak bilinen ve dünyanın ilk imparatorluğuna başkentlik yapmış bu bölge 1986 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Son zamanlarda restorasyon çalışmaları devam eden 3300 yıllık Hitit şehir duvarları bölgeye daha fazla turist çekecek gibi görünüyor.

Hitit devrinin bir başka önemli bölgesi de 1835 yılında yeniden keşfedilen Alacahöyük şehridir. Çalışmalar ve kazılar eski şehrin taş ve tunç devirlerinden, Hitit ve Frig dönemlerine kadar çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığını göstermektedir. Alacahöyük’te inşa edilen Sfenksli Kapı, Kral Kapısı ve Aslanlı Kapı gibi bir dizi törensel ve anıtsal kapı, Hitit dönemi sanatının göze çarpan örneklerinden birkaçıdır.

Özellikle yaz aylarında yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Çorum’da, tarihi alanların çevresindeki lokantalar ve yöresel elişleri satan tezgahlar da yıl boyu turistlere hizmet verir.


“Çorum” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.