Demre’ye ulaşımı ve St. Nicolaus’u anlattığımız Demre yazımızın ilk bölümünün ardından kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Myra

myra-kaya-mezarlariNoel Baba kilisesinin kuzeyinde kalan dağ yamacına baktığınızda, kayalara ustalıkla oyulmuş mezarları göreceksiniz. Birer anıt kimliğindeki bu kaya mezarları, Myra antik kentinin içindedir.

Demre çayının kenarındaki ören yerine arabayla gidilebiliyor.

Bir Lykia kenti olan Myra, Lykia birliği içinde üç oyla temsil edilen önemli bir kent durumundaydı. Lykia’nın M.Ö. 5. yüzyıldan beri var olduğu biliniyor. Hristiyanlığın yayılma zamanında İsa’nın havarilerinden St. Paul Myra’ya uğramıştır. Myra’nın hristiyanlık döneminde dinsel merkez olarak geliştiği bilinmektedir.

Ören yeri girişinde karşınıza Myra tiyatrosu çıkacak. Çok iyi durumdaki tiyatronun toplam 35 sırası var. 141 yılındaki depremde zarar gören tiyatro birçok Lykia kentine yardım eli uzatan Rhadiopolis’li Opramoas adlı zengin bir tüccarın yardımlarıyla onarılmış. Tiyatro, gladyatörlerin döğüştükleri arena olarak ta kullanılmış. Kral için bir loca eklenmiş. Tiyatronun seyircilere dönük yüzünün heykeller, sütunlar ve kabartmalarla süslendiği anlaşılıyor. Bu sütun ve kabartmaların çevreye dağılmış örnekleri görülebilir.

Kaya mezarlarının büyük bölümü tiyatronun çevresinde, kuzeydoğu ve kuzeybatısında toplanmıştır. Kaya mezarlarının birçoğunda kabartmalar ve kitabeler vardır. Tiyatroya arkanızı verdiğinizde sağda kalan ve ören yerinin batısında bulunan nehir nekropolünde bulunan kaya mezarlarının sayısı, tiyatro çevresindekilere göre daha fazladır. Buradaki en ilginç mezar, her iki yanında İon tipi sütun yer alan ve kapısının üzerinde kabartmalar bulunan kaya mezarıdır.

Şehrin diğer kalıntıları henüz toprak altındadır. Akropole bir patika yoldan çıkılabilmektedir. Akropolün dış duvarlarının Bizans, iç duvarlarının da Lykia dönemine ait olduğu bilinmektedir. Akropole çıkıldığında Demre’deki çılgın seracılığın resmi görülür.

Çayağzı (Andriake)

andriake-cayagzi-limaniDemre çayının denize döküldüğü yer olan ve antik Myra kentinin limanı olarak tarihi önemi bulunan Andriake (Çağağzı), bugünde hergün binlerce yerli yabancı turistin tekne turlarına başladığı bir iskele durumunda. Önceki sayfalarımızda ayrıntılı bilgi verdiğimiz Kaleköy, Kekova, Batık şehir, Üçağız, Aşırlı adası, Tersane koyunu içine alan günübirlik tekne turları için Çayağzı en iyi çıkış noktasıdır. 40 yakın büyük, 80 civarında küçük tekne günübirlik geziler için hizmet veriyor. Küçük bir grup oluşturup tekne kiralayabilir ya da bir gruba katılabilirsiniz.

Demre-Çayağzı çıkışlı tekne turlarının ilk durak noktası eski adıyla Korsanlar, yeni adıyla Aşıklar mağarasıdır. Batık şehir, Tersane ve Simena (Kaleköy) gezip, birbirinden temiz koylarda denize girip, dolu dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Çayağazı sadece bir liman değil. Demre çayı, kumsalı bölüyor. Sahilde lokanta, cafe ve çay bahçeleri hizmet veriyor. Antik Andriake kenti kalıntıları da görülmeye değer. Andriake, Myra’nın liman kenti olarak kurulmuş. Tarihte içmeleriyle ünlenmiş. İçmeler bugün de aktif durumda.

andriake-cayagzi-sahiliAntik kentte bugün görülebilecek en önemli kalıntı, denize arkanızı verdiğinizde yolun sağında ve denizden 200 metre içeride kalan Hadrian tahıl depolarıdır. Depo ile deniz arasında kalan bölgede ev kalıntıları vardır.

Çevrede görülebilecek diğer kalıntılar arasında ise su kemerleri ve hamam bulunmaktadır.

Çayağzı plajı, özellikle çocuklu aileler için çok uygundur. Su sığ ve temizdir. Yazın sıcak günlerinde deniz yerine çayın soğuk suyunu tercih edebilirsiniz. Kaptırın kendinizi suyun akıntısına ve dayanabildiğiniz kadar sürüklenin. Büyük bir keyif alacaksınız.

Demre’den Çayağzı’na giderken yolun solunda bulunan içmelerden aç karnına içilecek suyun gastrit, bağırsak kurdu ve böbrek taşı hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Yolun sağında bulunan kükürtlü ve soğuk su ise cilt, güneş yanıkları ve mantar hastalıklarına iyi geliyor.

Demre’nin öteki plajları

Demre’de denize girmek için tek yer Çayağzı değil. Demre içinden, şehir merkezine değil de sağa yöneldiğinizde seraların arasından geçen 1.5 km’lik yol sizi deniz kenarına çıkaracak. Bir bölümü Barış Parkı olarak düzenlenmiş Kömürlü plajı Finike yönüne doğru yaklaşık 5 km uzunluğundaki bir kumsala sahip. Demre’nin bir diğer plajı da Kömürlü plajının devamı olan ve burnun batısında kalan Sülüklü plajıdır. Bu iki plaj arasında ise Taşdibi plajı bulunuyor. Demre’nin doğal limanı olan Taşdibi, rüzarlı havalarda da sakin kalabildiği için tercih ediliyor.Bu plajlarda lokanta ve büfe gibi işletmelerinbulunduğunu not edelim.

Dalyan

Kale’den Finike’ye giderken 6. km’de denizden küçük bir kanalla ayrılan gölle karşılacaksınız. Bu bir lagün gölü. Dalyan olarak balık üretimi açısından da değerlendiriliyor. Dalyan çevresinde anayol kenarında balık yiyebileceğiniz lokantalar da var.


“Demre; Myra, Çayağzı ve Dalyan” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.