st-nicolaus-tiyatrosuEski Kaş yolundan gelirken Demre (Kale) ovasına bakıldığında karşılaşılan manzara şaşırtıcı olurdu. Tepeden döne döne inen bu yoldan bakıldığında ovanın devasa bir naylonla örtülü olduğunu sanırdı insan. Son yıllarda çok hızla gelişen seracılık öyle bir hal almış ki Kale içerisinde, sanki her taraf sera naylonlarıyla örtülmüş.

Kale’liler seracılıktan iyi para kazanıyorlar. Ama Demre turizm açısından da önemli değerlere sahip.

Demre’nin uluslararası plana yayılmış ünü, Noel Baba olarak St. Nicolaus’un yaşadığı ve piskoposluk yaptığı yer olmasından kaynaklanıyor.

Patara’da zengin bir adamın oğlu olarak dünyaya gelen ve iyi bir eğitim gören St. Nicolaus gençliğinde sık sık Filistin’e ve Mısır’a seyahat etmiş. Hakkında çokça öykü anlatılır. Bir deniz yolculuğu sırasında patlayan fırtınadan onun duaları sayesinde kurtulduklarına inanır denizciler. Onun anısına Bizans döneminde İstanbul’da bir bazilika yapılmıştır.

Sadece İngiltere’de St. Nicolaus adına yapılan kilise sayısının 400’ü bulduğu söylenmektedir. O, ortodoks dünyasının iki önemli ülkesi Yunanistan ve Rusya’nın, çocukların, mahkumların, denizcilerin ve gezginlerin koruyucusu sayılır.

Noel Baba Kilisesi

st-nicolaus-kilisesiSt. Nicolaus 6 Aralık 343’te öldüğünde, bir lahite gömülüyor ve adına inşa edilen kiliseye konuyor.

Kilisenin 3. ya da 4. yüzyılda yapıldığı, 529 depreminde büyük zarar gördüğü, Bizans imparatoru Jüstinian’ın yardımıyla onarıldığı, Arap akınlarından etkilendiği ama mezarın sağlam kaldığı; 1087 yılında ise Demre’ye gelen bir gurup İtalyan denizci tarafından mezarın açılarak St. Nicolaus’un kemiklerinin alelacele bir torbaya konularak Bari’ye götürüldüğü, Bari’de onun anısına büyük bir katedral yapıldığı söyleniyor tarihçiler tarafından.

Noel Baba Kilisesi’nin bir bölümü Demre çayının getirdiği alüvyonların altında kalmış. Kazı ve çevre düzenlemeleri 1959 yılında başlamış ve halen devam ediyor.

Bugün çarşı içinde bulunan Kilise ziyaret edilebiliyor. St. Nicolaus’un Barililer tarafından kırılan lahit mezarı kilisenin yan apsislerinden birinin içindedir. Bari’lilerin götüremedikleri, St. Nicolaus’a ait olduğu belirtilen kemik parçaları da Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir.

Uluslararası Noel Baba etkinlikleri

St. Nicolaus’un ölüm günü olan 6 Aralıkta her yıl Noel Baba Kilisesi’nde “Noel Baba ve Dünya Barışına Çağrı” etkinlikleri düzenleniyor. Noel Baba adına bir de Barış Ödülü veriliyor, bu etkinlikler çerçevesinde.

Demre’nin uluslararası planda tanıtımı için ilk kez 1981’de Turizm Bakanlığı’nın girişimiyle, Noel Baba sempozyumu düzenlendi. St. Nicolaus’un ölüm gününde düzenlenen bu sempozyum daha sonra gelenekselleşti ve Fener Ortodoks Patrikhanesi başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından din ve bilim adamlarının katıldıkları etkinliklere dönüştü. Yabancı basın yayın organlarının da izledikleri ve haber yaptıkları bu etkinlikler Noel Baba’nın yurdu Demre’nin ve Türkiye’nin uluslararası tanıtımına önemli katkı sağladı.


“Demre, Antalya” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.