Didim’de bulunan Altınkum beldesi, Antik Apollo Tapınağı’nın yıkıntıları üzerine kurulmuş küçük ve güzel bir Ege sahilidir. yaklaşık 15- 20 yıl öncesine kadar keşfedilmeyen bu bölge İstanbul, Ankara gibi şehirlerin gürültüsünden kaçmak isteyenler tarafından keşfedildi. O günden beri de hızla yazlık evler ve tatil köyleri inşaasına sahne oldu.

Türklere özgü yaşam tarzı, güneşli egzotik iklimi ile sadece yerli turistlerle sınırlı kalmayan Altınkum hayranlarına zamanla yabancı turistler de eklendi.

Didim güzel plajları, eski kiliseleri ve tarihi eserleri ile bölgenin gözdesi oldu. Antik şehirlere yakınlığı, yumuşak iklimi, yılın önemli bir bölümünü güneşli geçirmesi, deniz turizmine yönelik önemini arttırmaktadır.

Özellikle yabancı turistler tarafından tercih edilen tatil köylerinde bulunan Türk hamamları ile dikkat çekmektedir.İsmini altın rengi kumlarla kaplı sahilinden alan Altınkum, turkuaz renkli denizi, doğal koyları ile yat ve bot yolculukları yapmak için de ideal bir yerdir. Her gün limandan kalkan tekneler için başlangıç zamanı mayıs ayıdır. Yazları sürekli dalış kursları, su eğlenceleri yapılmakla birlikte balık avı, Bafa Gölü turları yapılabilecek diğer aktivitelerdir. Tüm evlerin beyaz taştan inşa edildiği Akköy, Didim, Milet, Priene Altınkum’dan rahatlıkla ulaşabilecek turizm cazibe noktalarıdır.

Altınkum Bodrum, Side gibi tatil cennetlerine nispeten daha sakin ve dostça bir tatil merkezidir. Yörenin ünlü elma çayı eşliğinde yerel halkla sohbet etme imkanı ile sakin bir tatil isteyenler tarafından tercih edilmektedir.


“Didim – Altınkum” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.