Düzlerçamı tabiat parkı, Antalya il merkezinin 18 kilometre kuzeybatısında, Düzlerçamı belediyesi sınırları içerisinde yer alır. Tabiat parkı, I. Antalya traverten basamağı ile II. Basamağın birbirinden ayrıldığı Kepez Sekisi’nin üzeri boyunca kurulmuştur. Tabiat parkı sahası genelde, traverten düzlüğü üzerinde kurulmuş olsa da, park alanı içerisinde engebeli ve arızalı araziler de bulunur. Hatta, tabiat parkı sahasının güneyinde, Güver Kanyonu yer alır. Düzlerçamı tabiat parkının kuzeyinde Antalya-Denizli karayolu, güneyinde Kepez Sekisi, doğusunda Düzlerçamı yerleşmesi ve batısında ise Tahtalı dağının doğu etekleri yer alır. Tabiat parkının alanı, 30.000 hektardır. Bu alanın 20.000 hektarı ormanlık alan olup, 10.000 hektanda ziraat alanıdır.

Düzlerçamı tabiat parkı, isminde de anlaşılacağı gibi Kızılçam ağaçlaarının yoğun olarak bulunduğu bir yerdir. Tabiat parkı ismini çamlardan almıştır. Düzlerçamı tabiat parkı alanında bulunan kızılçam ağaçları, kesintisiz olarak kepezaltı ve duacı mevkiilerine kadar devam etmektedir.

Düzlerçamı tabiat parkı alanında 1998 yılında meydana gelen orman yangını, sahanın özellikle güneybatısında çok büyük bir maki-kızılçam alanının yanmasına neden olmuştur. Özellikle yaz aylarında kızılçam ağaçları, aşırı sıcaklar, ihmal, sabotaj ve kızılçam ağaçlarının kozalaklarının yangın anında 50 metre uzaklara kadar sıçrayabilmesi gibi nedenlerden dolayı sıkça yangılara maruz kalırlar.


“Düzlerçamı Tabiat Parkı, Antalya” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.