İzmir’in Selçuk ilçesini sınırlarında kalan Efes Antik kentine yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken yerler olduğunu bilmelisiniz.

Dünyanın yedi harikasından biri olan ve milattan önce inşa edilen Artemis tapınağını mutlaka görün.

Milattan sonra 100 yıllarında yapılan ve parşömenleri Viyana Güzel Sanatlar Müzesi’ne taşınmış olan Celcius Kütüphanesi’ne gidin.
Hıristıyanlarca haç yeri sayılan ve Hz. İsa’nın annesi Meryem’in burada yaşadığı ve öldüğü söylenen, Bülbül Dağı’nda bulunan Meryem Ana Evi’ni ziyaret edin.

Meryem Ana ile Kudüs’ten gelen St. Jean’ın mezarı üzerine yapılan tabanı mozaik kaplı st. Jean kilisesine uğrayın.

Kentin spor merkezleri olan, dış surları yakınındaki Vedius Gymnasionu ve Anadolu’nun ilk gladyatör oyunlarına sahne olan Stadion’un yıkıntılarını görün.


Antik Liman’a uzanan kanalları, sütunları ve anıtsal kapılarıyla bir dönem Efes’in en büyük caddesi olan Liman Caddesi’ne göz atın.

Halen büyük bölümü ayakta olan Büyük Tiyatro, ortasında güneş saati bulunan Aşağı Agora, şehrin politik merkezi olan Devlet Agorasına uğrayın.

Mısır tanrısı Serapis’e adanan ve Hıristiyan döneminde kiliseye çevrilen Serapis tapınağı kalıntıları, Hadrianus’un anıtı, Traianus Çeşmesi, toplantı ve konserlerin merkezi Odeon’u görün.Ashab-ı Kehf’in (Yedi Uyuyanlar) ülkemizin pek çok yerinde olduğu rivayet edilen 200 yıl saklandıkları mağaraları olduğu iddia edilen mağaraya gidin.

Selçuk sanatının en güzel örneklerinden biri olan, taş işlemenin doruk noktasındaki İsa Bey Cami’ni ziyaret edin

Ve Miken, Klasik, Arkaik, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuk, Osmanlı dönemi yapılarını görebileceğiniz en önemli parçaları Artemis heykeli, yunus başlı eros heykeli ve Sokrates heykeli olan Efes Arkeoloji Müzesi’ne uğramadan dönmeyin.


“Efes’e Gidince..” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.