Dar caddeler, taş evler ve Behramkale kalesinden uzanan çayırlarla hem tarihi, hem doğası ile baştan çıkarıcı bir tatil vaadediyor.

İstanbul’a 7 saatlik mesafesi ve Çanakkale Boğaz’ına olan yakınlığına rağmen şehir karmaşasından uzak huzurlu bir deniz kenarı köyü.

Dor’lardan kalan Athena Tapınağı bölgenin en önemli tarihi eseridir. Tapınak Yunanistan’ın Lesbos adası’na bakar. Assos mimari yönden korunmuştur. Binalar ve özellikle oteller halen yerel taşlardan inşa edilmektedir.
Milattan önceki dönemde Edremit körfezi civarındaki yerleşim bölgesi Aeolian olarak adlandırılmıştır ve Assos’ta bu bölgenin bir kentidir. Turizm 1980’li yılların sonunda canlanmıştır.

Assos kenti Lesbos adası göçmenleri tarafından kurulmuş, Lidyalılar, Persler, Frigyalılar başta olmak üzere çeşitli devletler tarafından yönetilmiştir. 1. Murat zamanında Osmanlı topraklarına katılan Assos ya da bilinen ismi ile Behramkale o tarihten sonra Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır.

Assos’ta ana çekim merkezleri, akropol, Athena tapınağı ve Kadırga koyudur.


Denizden 236 metre yükseklikteki akropol, erken bronz çağına kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Daha sonra tapınak Dor’lar tarafından onarılmıştır. Kalıntılara 30-40 dakika mesafedeki bir yokuşla ulaşılır.

Şehrin tepesinde bulunan Athena Tapınağı zeytin bahçeleri ile çevrilmiştir. 6 x13 adet sütundan oluşan tapınak Murat Hüdavendigar zamanında camiye çevrilmiştir.

Kadırga Koyu, uzun ve güzel bir plajla kaplı ve oldukça izole bir alandır. Ege Denizine bakan bu koydaki eski tahta iskeleler, hanlar ve eski taş evler görülmeye değer bir güzellik oluşturur.

Çevrede Yunan ve Roma kalıntıları ve Truva antik kentine günübirlik turlar düzenlenmektedir. Assos’tan 45 dakika süren bir yolculukla Truva’ya ulaşmak mümkündür. Kadırga Koyu denize girmek için ideal bir noktadır.

Bölgede çok iyi kaliteli zeytinyağları, sabunlar, el yapımı halı ve havlular hediyelik eşya olarak tercih edilir.

Hasanaki Assos’ta mutlaka uğranması gereken bir restorandır. Ayvacık’a yakın bir noktada bulunan bu plaj lokantasında yörenin balıkçıları tarafından avlanmış taze balık, ahtapot, karides,kalamar ve komşu çiftliklerden alınmış doğal sebze ve meyvelerle Türk mutfağından seçkin örnekler sunulmaktadır.

Assos limanında bulunan Fenerlihan’da yöresel lezzetler ve deniz ürünleri sunulmaktadır.

Assos’a İstanbul – Çanakkale – İzmir karayolundan ayrılan bir yolla ulaşılmaktadır. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinden kalkan otobüslerle ya da taksiyle ulaşılabilir. En yakın havaalanı Çanakkale’de olmasına rağmen sefer sayılarının azlığı nedeni ile İzmir Adnan Menderes havaalanı daha çok tercih edilmektedir.

Assos Park Otel, Kervansaray Otel, Assos Eden Beach, Nazlıhan Butik Otel ve Assos Eden Gardens bölgenin en çok tercih edilen konaklama tesisleridir.


“Ege’nin İncisi : Assos” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.