İstanbul’un ve boğazın eşsiz manzarasını, seçkin ve zevkli mekânlarda sunulan birbirinden lezzetli yemeklerin keyfini çıkartarak izlemek istiyorsanız Fethipaşa korusu tam size göre.

Halk arasında “Kuzguncuk Korusu” olarak da bilinen Fethi Ahmet Paşa Korusu, geniş bir ormana sahip olup, rengarenk doğasıyla adeta bir tablo gibi görenleri büyülüyor.

Kermes meşesi, defne, akça kasme, sakız ağacı, erguvan ve gümüş ıhlamur ağaçları bu koruda ki ağaç türlerinden birkaçı.

Adeta botanik bahçesi gibi olan bu koru çok bereketli topraklara sahiptir, normalde bir maki türü olan ve boyu ortalama 4–5 metreye ulaşan kermes meşesi, bu koruda 15–16 metreye ulaşır.

Korunun üst kısımlarında sırt ve düzlüklerde sıralar halinde dikilmiş kızıl çamlar, fıstık çamları ve sedirler ve arka giriş kapısının önündeki düzlük alanda yer alan sakız ağacı büyük çap ve boylara ulaşmış anıtsal nitelikte ağaçlardır.

Koruda ayrıca at kestanesi, saplı meşe, akdut, Trabzon hurması, yalancı akasya, dişbudak, yeşil kartopu, Japon kadife çamı bulunmaktadır.

Korunun zirvesine ulaştığınızda Boğaziçi’ni baştan başa kucaklayan Sarayburnu’ndan Ortaköy’e kadar olan alanı görebileceğiniz bir balkon vardır, bu balkondan gördüğünüz müthiş manzara ve kulağınızı okşayacak kuş sesleri sizi bambaşka bir zamana sürükleyecek, bu sakinlik ve şehir hayatından uzak bu dinginlik tüm yorgunluğunuzu yok edecekdir.

Fethi paşa korusunda bulunan sosyal tesisler de size farklı alternatifler sunacak, bu tesislerde ki Nezih ortamlarda Türk mutfağının da tadına varabileceksiniz.

Üsküdar’ın kuzeyinden başlayarak bütün sırt ve yamaçları kapsadıktan sonra Kuzguncuk tepesinde son bulan, Üsküdar’da vapur iskelesini arkanıza alarak 100-150 metre ilerleyip şirin ahşap evler arasından yukarı çıkarak ulaşabileceginiz bu koru, Avrupa yakasının sırtlarını da içine alan harika bir boğaz manzarasına sahiptir.

Doğayla iç içe sakin ve rüya gibi bir zaman geçirmek istiyorsanız, Fethi paşa korusu tam size göre.


“Fethi Paşa Korusu” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.