Gelibolu Çanakkale ilinin ilçesidir. Marmara Bölgesinin Trakya kesiminde yer alır. İlçe merkezi ve üzerinde bulunduğu yarımadanın adı aynıdır. Hem tarihi hem de doğal güzelliği ile görülmesi gereken bir bölgedir.

Gelibolu ilçe merkezinin Marmara Denizine kıyısı vardır. Liman civarında denize girilmezken, kayalıklar olarak isimlendirilen kesim, Hamzakoy Plajı ve Çamlık olarak isimlendirilen bölgede denize girilmektedir. Hamzakoy Plajının büyük bölümü askeri tesislere ayrılmıştır. Ancak burdan merkeze kadar olan sahil şeridi halka açıktır.

Gelibolu yarımadasının Saroz Körfezine kıyısı olan Güneyli ve çevresi de denize girmek için uygun bir bölgedir. Halkın bir kısmı yine Marmara Denizi kıyısındaki Eğritaş plajını tercih eder. Eğritaş şehir merkezinden yaklaşık 15 km. uzaktadır.

Gelibolu plajlarının yanısıra tarihi eserler bakımından zengindir. Din büyüklerinin türbeleri, Çanakkale savaşlarında ölenlerin anıtları ve şehitliklerle cevrelenmiştir. Çanakkale merkeze ulaşım karayolu ile Kilitbahir ya da Eceabat’a giderek buralardan feribot ve motor tabir edilen büyük gırgırlarla geçmek, ya da Arabalı vapur ile Lapsekiye gidip, burdan karayolu ile devam etmek şeklindedir.Otobüsle İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük şehir merkezlerine ulaşım 5-6 saattir ve bu şehirlerin kesişim noktasında yer alır. Şehre sadece kara yolu ile ulaşmak mümkündür. Yakın bir gar ya da havaalanı bulunmamaktadır.


“Gelibolu” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.