hawaii-plajHawaii Adaları, resmi tarihe göre 1778 tarihinde Kaptan Cook ve arkadaşları tarafından keşfedilmişti. Ancak, adaların denizciler arasında popüler hale gelmesi, 1819 tarihinde “Balaena” ve “Equator” isimli iki balina teknesinin bu sahillere demir atmasıyla başladı. O tarihten itibaren bu bölgedeki balina avı teknelerinin sayısı hızla arttı. 1822 yılında bu teknelerin sayısı sadece 60’ken, 1846 yılında bu sayı 596’a yükselmişti. Bunların 429 tanesi sürekli Lahaina Adası’na demirliyordu.
“Büyük kanatlı balina” adı da verilen “dev balina” Hawaii Adaları’nın simgesi sayılıyor… Bu hayvanın varlığından ilk söz eden kişi etnolog David Shideler’di… Ancak onu bütün dünyaya tanıtan kişi ise, doğabilimci bayan Dyanne Darlymple oldu… Genellikle Alaska sularında yaşayan bu hayvanlar, Kasım aylarının ortasında Hawaii sularında görülüyorlar; bütün bir kışı orada geçirip yavruladıktan sonra Mayıs başlarında bu suları terkediyorlardı. Bu hayvanın nesli, neredeyse yokolma tehlikesiyle karşı karşıya… Bugün, okyanus sularında yaklaşık 500 ile 600 tane “dev balina” kaldığı tahmin ediliyor.

hawaii-sularBu hayvanlar Alaska’dan Hawaii Adaları’na göç ederken 6 hafta içinde yaklaşık 3.000 deniz mili yol katediyorlar. Ne var ki, hepsi bir anda sürüler halinde Hawaii sularına varmıyorlar. Önce yavrularıyla birlikte dişi balinalar geliyor. Onları gençler ve yetişkinler izliyor. En son olarak hamile dişiler kendilerini gösteriyorlar. Bütün yol boyunca önlerine çıkan balık sürüleriyle beslenen “dev balinalar”, Hawaii Adaları’nın mavi sularında kaldıkları süre boyunca beslenmiyorlar. Nitekim, yapılan çalışmalar bu hayvanların Alaska’ya geri dönmek için yola koyulduklarında geldiklerinden daha zayıflamış olduklarını gösteriyor. Bugün Alaska ve Hawaii Adaları, “dev balina”ların okyanuslardaki iki mekanı… Ancak, “dev balina”nın Hawaii serüveni pek o kadar eskiye dayanmıyor. Hawaii Üniversitesi Labaratuvar Şefi Kewalo Basin Mammal, bu hayvanların Hawaii’ye 2 asır önce geldiklerini söylüyor. Nitekim, Hawaii dilinde birçok deniz hayvanına ve özellikle köpekbalığına çok sayıda gönderme varken, “dev balina”ya ait tek kelime olan “Kohola”, Hawaii diline ancak bu yüzyılın başında girmiş… Oysa, Samoa, Fiji ve Tonga adalarının yerel dillerinde bu hayvana ilişkin çok eski kelimelere rastlanıyor.

Dev balinadan başka bu sularda yaşayan ender bir deniz hayvanı türü de “Kral foku” (Monachus schauinslandi)… Bu hayvanın yaklaşık 15 milyon yıl önce Atlantik Okyanusu’ndan çıkarak Hawaii bölgesine geldiği tahmin ediliyor. Kuzeni Akdeniz foku gibi bu hayvanın da nesli tükenmek üzere… Genellikle Kauai ile Kure adaları arasındaki sularda yaşayan bu hayvanın sayısı bugün 1700’e inmiş… Bu, 25 yıl önceki sayılarının yarısı bir rakam… Hawaii Adaları’ndaki nüfus artışıyla birlikte bu hayvanların erkeklerinin davranışlarında çok büyük gariplikler görülmeye başlanmış; 20-30 erkek birleşip bir dişiyi öldürüyorlarmış. Bu nedenle dişi “kral foklar”, son yıllarda özel havuzlarda güvence altına alınmış… Hawaii sularının tek zenginliği, sadece “dev balina”, “kral foku” ve suyun altındaki lav mağaraları ve zengin mercanların arasında yaşayan sayısız balık türü değil… Bu adacıklarda 17 farklı türden 14 milyon deniz kuşu yaşıyor. Aslında insanoğlu, bu zenginliği ABD Başkanı Theodore Roosevelt’e borçlu… Çünkü, onun 1909 yılında çıkardığı bir kararname, 132 küçük ada ve mercan kayasından oluşan Hawaii adacıklar kümesinin sadece 12 tanesinde insan yerleşimine izin veriyor.


“Hawaii – Mavi suların altında” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.