Karataş’ta Mithatpaşa Caddesi üzerinde Eski Taş Ocağı olarak bilinen yerde Dario Moreno Sokağı içinde yer alan yapı, 1907 yılında Musevi cemaatinden Nesim Levi Bayraklıoğlu tarafından yaptırılmıştır.

Yapının amacı, Mithatpaşa Caddesi’nden Halil Rıfat Paşa’ya çıkmak isteyenlerin 155 basamak tırmanmalarını engellemek, yani iki semt arasında kestirme ulaşım sağlamaktır. Asansör bir nevi, toplumlar arasında da köprü kurmuştur. Başlangıçta suyla çalışan asansör, 1983 yılında belediyeye bağışlandıktan sonra elektrikle çalışabilir hale getirilmiştir. 1992 yılında asansöre giden 302 sokak, Dario Moreno Sokağı olarak adlandırılmıştır. Dario Moreno, 1921 yılında Mezarlıkbaşı’nda dünyaya gelmiş bir Musevi bir şarkıcıdır. İzmirlilere hoş zamanlar geçirten sanatçı, vasiyetinde bu şehre defnedilmek istediğini belirtmiştir. Bu nedenle 302 Sokakta da  adı yaşatılmak istenmiştir.Asansöre giden Dario Moreno Sokağı, birbirine bitişik nizamda inşa edilmiş evleri ile, 19. yüzyılın samimi sokak dokusunu oldukça açık bir şekilde yansıtmaktadır. Ancak günümüzde çok bakımsız olan bu sokak, bazı evlerini de maalesef kaybetmiştir. Oysa kentin nostalji sokaklarından olarak turizme canlılık katabilecek önemli bir potansiyele sahiptir. Bu sıcacık atmosferden asansöre çıkıp tüm İzmir’i görme şansına sahip olan ziyaretçiler kendilerini bir masal diyarında hissetmektedir.

Asansör, günümüzde üzerinde bulunan restoranı ile de hoş bir mola, ya da uzun ve romantik bir akşam yemeği için misafirlerinin anılarına unutulmaz zamanlardan birini ekleyebilecek büyülü bir yapıya sahiptir. Yapı, ulaşım ile de İzmir halkının hizmetine devam etmektedir.


“İzmir Asansör” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.