Kapadokya yöresinde, büyüklü küçüklü toplam 400 civarında yeraltı şehri olduğu bilinmektedir. Yörede kolay oyulabilir, işlenebilir kayaların çok olması yeraltı şehirlerinin sayılarının fazla olmasının en önemli nedenidir. Yeraltı yerleşim yerleri ve şehirleri, barış zamanında sosyal ve ekonomik ihtiyaçları karşılarken, savaş zamanında ise can güvenliklerini sağlamak için sığınak olarak yapılmışlardır. Bu yerleşim yerleri 500 – 3000 insanın yaşayabileceği kadar büyüktürler.

Yörede bulunan önemli yeraltı şehirleri:

Derinkuyu yeraltı şehri: Nevşehir’in Derinkuyu ilçesindeki yeraltı şehri 1965 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır. 18-20 kat civarında olduğu zannedilen şehrin sadece 8 katı ortaya çıkarılmıştır. Yirmi bin aileyi barındırabilecek genişlikteki şehrin birinci ve ikinci katlarında ahır, kiler ayrıca misyonerler okulu vardır. Diğer katlarda mutfak ve oturma odaları mevcuttur.

Kaymaklı Yeraltı Şehri: Derinkuyu yeraltı şehrinin 9 kilometre kuzeyindedir. 1964 yılından beri turizme açıktır. 5. ve 10. yüzyılda yörede yaşayan Hıristiyan halk tarafından yapılmaya başlanmıştır.

Özkonak Yeraltı Şehri: Avanos’un 14 kilometre kuzeyinde, Özkonak kasabasında bulunan yeraltı şehri apartman düzenindedir. Mekanlar tünellerle birbirine bağlanmıştır.


“Kapadokya’da Yer Altı Şehirleri” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.