Karaoğlan Kent Parkı, Antalya şehir merkezi içerisindeki Işıklar semtinde bulunur. Karaoğlan parkı, Antalya il merkezinin en eski, en tanınmış ve en çok ziyaret edilen kent parkıdır. Karaoğlan parkının başlıca turistik çekim güçleri; denize olan elverişli konumu, bitki örtüsünün çeşitliliği ve sosyal tesislerin varlığı şeklinde özetlenebilir.

Karaoğlan parkı, Antalya kale içi yat limanının 1 kilometre güneydoğusunda, Antalya falezleri üzerinde yer alır. Parkın batısında 35-40 metre yüksekliğe sahip falezlerden denize inmek için yapılmış basamaklar vardır. Falezlerin altında dalgaların aşındırdığı dev kayalıklar üzerinde, küçük turistik tesislere de rastlamak mümkündür.

Karaoğlan parkı içerisinde görülen hakim bitki türlerini, palmiyeler, okaliptüs, söğüt, dut, hurma ve birçok çeşit süs bitkileri şeklinde 120’yi aşkın bitki türü oluşturur.

Karaoğlan parkı içerisindeki Antalya hayvanat bahçesinin, on yıl önce Kepezaltı orman alanına taşınması ile, ziyaretçi sayısında belirgin bir düşüş göze çarpmıştır.

Günümüz itibariyle park alanında, beş çay bahçesi ve bir çocuk parkı bulunur. Karaoğlan parkı içerisinde yer alan kapalı spor stadyumu ve Antalya Atatürk stadyumu, parkın özellikle hafta sonları kalabalık olmasına neden olmaktadır.


“Karaoğlan Kent Parkı” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.