Yaklaşık 15 yıl öncesine kadar, Antalya otogarının çevresine kadar sokulabilen Kepezaltı orman alanı bugün, Kepezaltı mahallesi ile, Kepezbaşı seyir noktası arasında sıkışıp kalmıştır. Bu durumun oluşmasında, gecekondulaşma sonucu oluşan aşırı yapılaşma, en önemli etken olmuştur.

Kepezaltı orman alanı, Antalya şehir merkezinin 10 kilometre kuzeyinde yer alır. Şehir merkezine en yakın orman alanı olarak dikkati çeken saha, Antalya şehrine kuzeyden girildiği taktirde, rahatlıkla görülebilir. Zaten, Antalya-Burdur karayolu bu orman alanının içerisinden geçmektedir.

Kepezaltı ormanlığının hemen hemen tamamı, kızılçam ağaçları ile kaplıdır. Kepezbaşı seyir noktasından bakıldığı zaman, bu geniş kızılçam ormanlığı rahatlıkla görülür.

Orman sahası içerisinden geçen karayolu ve piknik alanlarındaki ziyaretçilerin müdahaleleri, zaman zaman ufak çaplı yangınların çıkmasına neden olsa da, sahada büyük bir orman yangınına rastlanmamıştır.

Kepezaltı ormanlığının önemli çekim güçlerinden birisi de, Antalya hayvanat bahçesidir. Ormanlık alan içerisinde, 5-12 yaş arası çocuklar için, çocuk kampı ve gençler için izci kamp yerleri ile gençlik kampı alanları bulunmaktadır.


“Kepezaltı Orman Alanı ve Dinlenme Sahası” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.