Kepezbaşı seyir noktası, Antalya şehir merkezinin 8 kilometre kuzeybatısında, deniz seviyesinden 220 metre yükseklikte ve I. Antalya traverten basamağı ile II. traverten basamağının kesiştiği taraça noktasında yer alır. Seyir noktası aynı zamanda, Antalya- Burdur karayolunun güneyinde bulunur.

Antalya şehrine karayolu ile kuzeyden gelen ziyaretçilerin, şehri ve Akdeniz’i görmek için durakladığı ilk nokta, kızılçam ormanı içerisindeki kepezbaşı seyir noktasıdır.

Seyir noktası sahasının güneyinde ve doğusunda, kepezaltı ormanlığı ve piknik alanı, güneybatısında, Antalya hayvanat bahçesi sahası, kuzeyinde Antalya-Burdur karayolu ve Duacı köyü ormanlığı yer alır. Batıda ise Düzlerçamı Tabiat Parkı ormanlığı yer alır.

Kepezbaşı seyir noktasından, Antalya şehrinin tamamını görmek mümkün değildir. Bunun nedeni, hem seyir noktasının rakımının düşük olması, hem de konumunun tam anlamıyla uygun olmamasıdır.

Seyir noktasının 3 kilometre güneydoğusunda, güneybatı-kuzeydoğu doğrultulu uzanan ve ortalama 220-250 metre yükseltiye sahip olan Masa tepesi ( Halk arasında mazı dağı diye bilinir ) bulunduğu için, şehrin doğu ve güneydoğu yarısını görmek mümkün değildir.


“Kepezbaşı Seyir Noktası” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.