Tarihi Tarsus kentinin batı yönüne açılan ana kapısı olup, surlardan geriye kalan tek yapıdır. Kleopatra Kapısı, Limana yakın olması nedeniyle “Deniz Kapısı” ya da dönemin en önemli kentlerinden Seleukia güzergahında olduğu için “Silifke kapısı”; 19.yy. gezi notlarında ise Saint Paul kapısı olarak anılmıştır.


Kleopatra Kapısının yapım dönemi ile ilgili araştırmalar, inşaası sırasında kullanılan malzemeye göre Bizans Dönemi sonları ya da Abbasi devrinde yapıldığı görülmüştür. Şimdiki kapının bulunduğu yer daha önce eskisinin varlığını da işaret etmektedir. Tek kemerli kapının yüksekliği 8,5 m. orta genişliği ise 5.6 m. dir. Yarım daire biçimindeki tek kemeri başta olmak üzere son yıllarda restorasyon geçirmiştir.

Günümüzde ziyaretçiler Kleopatra Kapısını gezerken onlara tarihi bilgi ve hikayeler anlatılmaktadır. Genç İmparator adayı Marcus Antonius’un Tarsus’u düzenlemek için faaliyete giriştiği, Mısır kraliçesi Kleopatra’nın Tarsus girişindeki görkem, Tarsus’un dünyadaki önemi ve Kleopatra ile Marcus’un birbirlerine duydukları aşkın gücü bunlardan bazılarıdır.


“Kleopatra Kapısı” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.