Köprülü Kanyon 1973 yılında milli park olarak ilan edilmiştir ve 36614 hektarlık bir alana sahiptir.

Antalya ilinin 85 kilometre kuzeydoğusunda, Manavgat ilçesinin 63 kilometre kuzey-batısında Batı Toroslarda yer almaktadır. Milli Park, Köprülü Nehri ile Bozburun Dağı arasında kalmaktadır.

Antalya- Manavgat, Isparta-Sütçüler ilçesi sınırları içinde kalan Köprülü Kanyon Milli Parkı, 31 03’22”-31 14’00” doğu boylamları ile 37 07’36”-37 25*11″ kuzey enlemleri arasındadır. Köprülü Kanyon denizden 120 metre yüksekliğindeki Beşkonak-Karabük Köyleri ile 2505 metre yüksekliğindeki Bozburun Dağı, Abdaltacı Tepe arasındadır.

Güneyden Karabük karayolu köprüsünden başlayarak Beşkonak asfaltını ve Yardibi Bozlar Mahallesini takiben Beşkonak-Çaltepe köy yoluna ulaşır. Bu yoldan kuzeye doğru takiben Sulu Mahallesi ve Çaltepe Köyü’ne varır. Çaltepe köyünü dışına alarak kuzeye doğru Köprü Çayı’nı takiben Değirmenözü’nü geçerek, Köprü Çayı Şanlıdere çatağından batıda Kuzdere Mahallesini ve ve Şanlıdere Mahallesini takip ederek Kapız Deresi’ne ulaşır Kömür döküğü sırtı eteklerinden kızılçam, karaçam, sedir orman sınırını yamaçtan takiple Pınargözü ve Yumaklar Mahallesini içine alarak Demirciler Sancılar Mahallesi sırtlarından Yeşilvadi Köyünü içine alarak Kızılyer Tepelerinden Kısıkdere’yi takiple Karabük Köyü’ne ulaşır.

Ulaşımı: Akdeniz Bölgesinde, Antalya İli, Manavgat İlçesi sınırları içerisinde yer alan Milli Park’a Antalya’nın 49. kilometresinden ayrılan asfalt bir yol ile gidilmektedir. Bu yol Akdeniz sahillerinden ayrılıp Taşağıl’dan geçip Beşkonak’a ulaşmaktadır.

Kuzeyden İsparta Sütçüler-Kesme Değirmenözü stabilize köy yolundan girişler yapılmaktadır. Doğudan Gebiz- Pınargözü- Şanlı yaylasından ulaşım sağlanabilmektedir.


“Köprülü Kanyon” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.