Antalya il merkezinin (Cumhuriyet meydanı) yaklaşık 21 kilometre kuzeydoğusunda bulunan, Kurşunlu köyü sınırları içinde yer alır. Bu köy, Antalya merkez ilçeye bağlı Aksu bucağının köylerinden biridir. Çevre ailelerin kümbet şelalesi dediği şelaleler, Kurşunlu ve Topallı köyleri arasında yer alırlar. Art arda sıralanmış altı çağlayandan oluşurlar.

Kurşunlu çağlayanına il merkezinden ulaşılan, iki ayrı karayolu bulunmaktadır:
Bunlardan biri, Antalya-Havalimanı yolunu izleyip, bu yolun yaklaşık 15 kilometresinden aynlan Isparta karayoluna girilerek ulaşılan yoldur. Bu yol hemen hemen 21 kilometre tutar. Çağlayana ulaşılan ikinci yol ise, Düdenbaşı çağlayanının hemen doğusunu izleyen Fettahlı-Gaziler-Topallı köylerini birbirine bağlayan köy yolundan da ulaşılabilir. Antalya il merkezi-Düdenbaşı arası yaklaşık 11 kilometre ve Düdenbaşı-Kurşunlu arası ise, 14 kilometre kadardır. Buna göre, çağlayana ulaşmak için birinci güzergahı izlemek, hem yol standardı ve hem de erişebilme kolaylığı bakımından, çok daha uygundur.

Çağlayanlar, bu adı taşıyan derenin üzerinde yer alırlar. Kurşunlu deresi, Büyük çağlayan kuzeyinde, yaklaşık 2 kilometre kadar uzaklıkta bulunan, Gelindüşen karstik kaynağı tarafından oluşturulmuştur. Kaynak hemen hemen 30 metre derinlikte ve 10 metre çaplı bir karstik çanakta oluşmuş olup, tipik bir su çıkan (resürjans) kaynağı olarak dikkati çeker.

Kurşunlu çağlayanı diye tanımladığımız büyük şelalenin biraz güneydoğusunda, belli aralıklarla art arda sıralanmış, altı çağlayan daha bulunmaktadır. Bunlardan ikinci çağlayan, başka bir ifadeyle büyük çağlayanın güneyindeki ilk çağlayan, söz konusu altı çağlayanın en yükseği olup 2.5 metrelik bir düşüş yüzeyi vardır.


“Kurşunlu Çağlayanları” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.