Kuşadası, Batı Anadolu’da Ege kıyılarında, kuzeyde Doğanbeyli Burnu, güneyde ise Sisam (Samos) adası ile Dilek Yarımadası arasında büyük bir girinti oluşturan körfezin merkezinde bulunmaktadır.

Yöredeki yaşamı etkileyen doğal çevre etmenlerinin başında iklim özellikleri gelmektedir. Kuşadası, insan yaşamı ve etkinlikleri için uygun koşullar sunan Akdeniz ikliminin hakim olduğu bir bölgede bulunmaktadır. İnsan yaşamı yanında doğal ortam açısından da bu özellikler olumlu koşullar sağlamaktadır.

Kuşadası ulaşım yönünden uygun özelliklere sahip bir yerleşimdir. İzmir ve Aydın illerine yakınlığının yanısıra pek çok ilden doğrudan karayolu ulaşımı sağlanabilmektedir. İlçeye en yakın hava alanı İzmir Adnan Menderes Hava Limanı’dır. Hava alanı ile ilçe merkezi arası uzaklık karayolundan yaklaşık 90 dakikadır. İlçede çift iskeleli bir liman vardır. Yurtdışından sefer yapan pek çok feribot ve liman dış turizmin gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır.
Davutlar, Aydın İli Kuşadası İlçesi’ ne bağlı bir beldedir. Güneşlenme süresi fazla, denizi ve havası temiz , içinde nesli tükenmekte olan birçok bitki, kuş türü ve deniz canlısını barındıran Davutlar ovası narenciye ve şeftali bahçelerini ve doğal karakteristiklerini kaybetmemiştir. Davutlar Beldesi aynı anda kültür, deniz, inanç ve doğa turizminin yapılabildiği nadir bölgelerdendir.

Güzelçamlı Beldesi, Davutlar ile Dilek Yarımadası Milli Parkı arasında kalan bölgede bulunmaktadır. 30 km’yi bulan plajları, temiz denizi, Zeus Mağarası ve Milli Parka olan yakınlığı nedeniyle yoğun turistik hareketlilik gösteren bir bölgedir. Plajlarda ve koylarda sörf, yelken, kano, su kayağı, balık avcılığı tekne turları yapma olanakları mevcuttur.

Kuşadası’ndaki önemli plajlar Pigale Plajı, Kadınlar Denizi Plajı, Güvercinada Plajı, Yavansu ve Aslanburnu Plajı, Güzelçamlı Plajıdır.


“Kuşadası” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.