Kuşadası’na ulaşılabilirlik yönünden bir sorun yoktur. Bağlı olduğu Aydın iline ve en yakın kent İzmir’e sürekli ulaşım vardır. Ancak ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde akşam saatlerinden itibaren otobüs seferleri yoktur. Bu dönemler turistik açıdan ölü sezon olmakla beraber mevcut turistlerin ulaşımı olanaksızlaşmaktadır.

Kuşadası’ndan çevresindeki merkezler karayoluyla ulaşma mesafeleri;

Kuşadası – Aydın 63 kilometre
Kuşadası – Selçuk 20 kilometre
Kuşadası – Söke 20 kilometre
Kuşadası – Foça 170 kilometre
Kuşadası – îzmir 95 kilometre
Kuşadası – Urla 130 kilometre
Kuşadası – Karaburun 160 kilometre
Kuşadası – Çeşme 170 kilometre

Ulaşımın sezon dışı erken saatlerde kesilmesi turizmin mevsimlere yayılmasını ve sosyal turizmin gelişme potansiyelini engellemektedir. Oysa çevre turistik yerleşim bölgelerinin karayolu şebekelerinin her türlü iklim koşullarında dahi Kuşadası’na bağlanabilmektedir. Kışlayan yatçıların bağlama sürelerini uzattırmak için çevredeki turistik merkezlerden yararlanılabilir.

Kuşadası’nın ulaşım olanakları, turistik talebin artışına elverişlidir. Yüksek sezonda karayolu dışında havayolu ve denizyolu da yoğun bir trafik içindedir.

Kuşadası’na düzenli sefer yapan otobüsler, turlar, özel araçlarla karayolundan, charter seferleri ile havayolundan, yolcu gemileri, feribotlar özel ve ticari yatlarla deniz yolundan ulaşılabilir.

Denizyolu ulaşımında İzmir, Kuşadası, Bodrum ve Marmaris limanlan kurvaziyer turizm bakımından önemlidir. Her yıl yüzlerce yat, yolcu gemileri, kurvaziyer gemileri bu limanlara giriş-çıkış yapmaktadır.

Havayolu ulaşımında ise, Adnan Menderes (İzmir), Dalaman (Muğla) tüm teşeküllü olarak hizmet vermektedir. Selçuk, Bodrum, Çardak havalanı küçük ölçekli olup ancak charter uçaklara hizmet verebilmektedirler.


“Kuşadası’na Ulaşım” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.