Bilindiği gibi Mavi Bayrak belirli şartları taşıyan plajlara verilen bir ödüldür. Mavi bayrak alabilmek için plajların bu şartlara kesin olarak uyması beklenmektedir. Plajlara mavi bayrak ödülü verilmesi için aşağıdaki şartları bulundurmaları şarttır.

Mavi Bayrak alan bir plaj, bu ödülü alma kriterlerini kamuya açık şekilde sergilemelidir. Çevre eğitimi ile ilgili en az beş tane etlinlik yapmalıdır. Yüzme suyu ölçüm değerleri, plaj donanımı, yajın çevrenin tarihi ve kültürel özellikleri, plajda uyulacak kurallar açık şekilde göz önünde bulunmalıdır.

Belirli standartları olan yüzme suyu ölçüm analizleri yapılmalı, atıklar plaja dökülmemeli, suda zararlı bakteriler bulunmamalı ya da az miktarda bulunmalıdır. Suda kimyasal atık olmamalıdır.

Plajın bağlı bulunduğu yerel yönetim ve çevre kuruluşları, plajı denetlemeli, plajın bir yönetim kurulu olmalıdır. Plajın yasayı ihlal eden bir durumu olmamalı, temiz tutulmalı, doğal bitki örtüsü ve deniz florası zarar teşkil etmediği sürece yerinde bırakılmalıdır.

Plajda çöpler toplanmalı, boşaltılmalı ve genel olarak temiz tutulmalıdır. Geridönüşüm imkanı olan çöpler ayrı olarak tutulmalı ve bunlardan faydalanılmalıdır.

Plajda kişisel hijyen sağlamaya yönelik tuvalet, duş olmalı, bunlar temiz olmalı, atık suları plaja dökülmemelidir. Evcil hayvanların kontrolsüz bırakılmasına izin verilmemelidir.

Mercan kayalığı gibi oluşumlar korunmalı ve izlenmelidir.

Toplu taşıma oluşturmak için gerekli kurumlarla koordineli çalışılmalı ve ulaşım kolay olmalıdır.

Mavi bayraklı plajlarda ilkyardım ve cankurtaran ekipmanı, görevlisi ve hizmetleri olmalıdır. Ail durum planları hazır olmalı kazalara karşı önlem alınmalıdır.

Plajda güvenlik tam olmalı, içme suyu ve engelliler için kolaylık sağlayacak rampa, tuvalet ve duş sistemleri hazır bulunmalı, halihazırda olan tüm ekipman ve çevre bu şartlara uygun olarak korunmalıdır.


“Mavi Bayrak Verilme Kriterleri” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.