olymposAntalya ili sınırlarındaki Olimpos Milli Parkı, Antalya Merkez, Kemer ve Kumluca ilçelerinin yönetim bölgesi içindedir. 80 kilometre kıyı uzunluğu olan milli parkta Beşadalar, Suluada, Pırasalıada, Üçadalar, Reşat(Sıçan) Adası ve Devecitaşı adası bulunmaktadır.

Olimpos Antalya-Muğla karayolunun kuzeyinde bulunur. Antalya şehir merkezine 35, kemer ilçe merkezine 5 kilometre mesafede iken Antalya Havaalanına 60 kilometre uzaklıktadır. Turizm açısından yoğun bir bölge olan Olimpos kızılçam ormanları ile dikkat çekmektedir.

Olimpos Tahtalı, Musa, Karıncalı, Çınarlı ve Kemer Dağı ile çevrilidir. Denize uzanan alanlarında ise Kemer, Göynük ve Tekirova vardır. Falezler ve plajlar turizme önemli ölçüde hizmet eder. Özellikle Topçam, Kargıcak, Büyük ve Küçük Çaltıcak plajları en rağbet edilen plajlardır.

Bitki örtüsü ve hayvan çeşitleri açısından oldukça zengin olan bölgede özellikle Kızılçam ve sedir ağaçları dikkat çekmektedir. Hayvan çeşitliliği görülmeye değer olan parkın kıyılarında Akdeniz Fokları uygun yaşam alanı bulmaktadır. Kemer ve çevresi milli parkla kaynaşmış durumdadır. Bölgede otomobil yarışları, rafting, doğa yürüyüşleri, dağcılık gibi faaliyetler sürdürülmektedir.


çıralı
Khimera ya da Çıralı adları ile anılan ve halk arasında Yanartaş olarak telaffuz edilen bölge çok ziyaret edilen yerlerindendir. Kemer’e 20 kilometre uzaklıkta bulunan Çıralı kayalıkları yüzyıllardır sönmeden yanmaya devam eder. Çıralı ile ilgili olarak efsanevi bir hikaye de söylenegelmiştir. Bellerophontes adlı genç, Likya kralının emri ile Olimpos dağında bulunan ve alev püskürten yaratığı öldürerek bugun alevlerin çıktığı noktaya gömmüştür. Yapılan çalışmalarda bu bölgede doğal gaz olduğu belirlenmiştir.


“Olimpos Milli Parkı” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.