Turistik gelişmenin lokasyonunu etkilemede her ne kadar ılık bir yaz en önemli iklim elemanı olabiliyorsa da, soğuk kışlar da önem taşımaktadır. Modern sanayi toplumunda yaşayanların çoğu tatillerini yaz aylarında geçirmekle birlikte, kış aylarında işlerine ara verip turizme katılabilenlerin sayısıda giderek artmaktadır.

Saklıkent kış turizmi merkezi sunulan alternatiflerden birisi olarak dikkati çeker. Saklıkent kayak merkezi, Antalya körfezinin batısında kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanan batı toroslar’ın, Beydağları’na bağlı Bakırlı dağı üzerinde bulunur.

Kayak merkezinin Antalya şehir merkezine uzaklığı, 53 kilometredir. Birçok kaynağa göre, Saklıkent kayak merkezi, dünyadaki kayak merkezleri içerisinde, denize en yakın olanlarından birisi olarak belirtilir.

Kayak merkezinin Akdeniz’e bu kadar yakın olmasında, Antalya körfezi etrafında bulunan toros dağları’nın, deniz kıyısından itibaren aniden yükselmesi ve kısa mesafede büyük yükselti farklarına yol açması etkilidir. Akdeniz’e olan yakınlığı ve denizden gelen nemli hava kütlelerine açık olması, Beydağları’nda yılın beş ayı kar bulunmasını sağlar.

Antalya şehir merkezinden Saklıkent kayak merkezine ulaşmak için, şehrin batısında bulunan Çakırlar (8 kilometre) ve Doyran (15 kilometre) belediyeleri yoluna girmek gereklidir. Bu noktadan itibaren oldukça eğimli ve dar olan fakat, asfalt yapılı yol başlar. Yol standartlarının düşük olması ve eğim derecesinin yüksekliğinden dolayı, kayak merkezine büyük çaplı araçlar (otobüs,kamyon) ulaşmaları oldukça güçtür.

Saklıkent kayak merkezinin denizden yüksekliği, 1915 metre (olup, söz konusu rakam kayak pistleri yakınlarında 1970 metreye kadar çıkar.

Saklıkent kayak merkezinin doğusunda, Saklıkent yayla yerleşmesi, batısında Bakirli dağı ve Tübitak Ulusal Gözlemevi, kuzeyinde, Akçakaya ile Pürelli yaylaları ve güneyinde ise, İlmelik, Moryer, Karçukuru ve Feslikan yaylaları yer alır.

Antalya körfezinin batı kıyıları boyunca yükselen bu güzergahta yer yer körfez manzaralı dinlenme noktalarıda bulunur. Bu dinlenme noktalarından birisi de, panoramik bir görüntüye sahip Bakacak seyir noktasıdır. Sık sık dinlenme noktalarına rastlanan bu güzergah boyunca, özellikle yaz aylarında yöre halkının tarımsal-geleneksel ürünlerini sergilendiği pazar yerleri vardır.

Saklıkent kayak merkezinde pist uzunluğu 1000 metredir. Bakirli dağının doğu yamaçlarında, eğim ve kayma güçlük derecelerine göre farklı pistlerde vardır. Profesyonel pist güneydoğu kuzeybatı doğrultuludur. Saklıkent kayak merkezinde kayak sezonu, Aralık ayı ortalarında başlar ve Mart ayı sonlarında son bulur. Bazı yıllar iklim şartlarındaki farklılıklar nedeniyle bu sürelerin değişmesi söz konusu olabilir.

Mart ayı içerisinde Antalya’ya gelen turistler için, aynı gün içerisinde hem denize girme hem de kayak yapabilme imkanının bulunması, Antalya ili turizmine uluslararası bir ayrıcalık kazandırmıştır. Mart ayında deniz suyu sıcaklığının 19.3 C° ye kadar çıktığı düşünülürse, özellikle Avrupa kökenli turistlerin denize girmesi için bu rakam idealdir. Kayak merkezine gün boyu ulaşım imkanlarının bulunduğunu düşünürsek, bir turist kafilesinin öğleden önce kayak yapıp, öğleden sonra denize girmesi mümkündür.

Kayak merkezinde, birisi 750 metre diğeri 850 metre olan iki tele-ski hattı bulunur. Bu hatlarla kayakçılar, kayak pisti alanlarına taşınırlar. Hatların saatteki taşıma kapasiteleri, 300 kişiyi bulur.

Kayak sezonunda kar kalınlığı 50 cm ile 150 cm arasında değişir. Kış aylarının bazı yıllar kurak veya yağışlı geçmesi, kar kalınlığının değişmesine neden olur. Yağışın yetersiz düştüğü yani, kayak yapılabilmesi için sınır olarak kabul edilen 50 cm’nin altında olduğu yıllarda, kayak merkezinin ziyaretçi sayısında büyük bir düşüş yaşanır.

Saklıkent kayak merkezi her yıl 1-2 mart günleri, ulusal ölçekteki kayak yarışmalarına ev sahipliği yapar. Kayak merkezinde, profesyonel olmayan ve ilk kez kaymak isteyen ziyaretçiler için, yaklaşık 500 metre uzunluğunda kar kızağı pisti ve 300 kadar kızak vardır.


“Saklıkent” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.