Şirince, İzmir ili Selçuk ilçesinin 8 köyünden birisidir. 1957 yılına kadar Kuşadası’na bağlı olan köy, bu tarihten sonra aynı ilçenin Akıncılar bucağının Selçuk adıyla ilçe yapılmasından sonra Selçuk’a bağlanmıştır. Şirince köyünün toplam yüzölçümü 16000 dönüm olup, köyün yerleşim alanının yüz ölçümü 200 dönümdür.

Şirince’nin yakın çevresindeki yerleşim birimlerine olan uzaklıkları; Selçuk ilçe merkezine 8 km, Ortaklar ilçesine bağlı Selatin köyüne 13 km, Selçuk’a bağlı Belevi beldesine 19 km. ve Zeytinköy’e 15 km. uzaklıktadır. İzmir şehir merkezine olan uzaklığı ise 83 km.’dir. Şirince köyüne ulaşım; Selçuk ilçe merkezine (8 km.), en yakın liman Kuşadası’nda (28 km.), en yakın hava limanı İzmir’dedir (Adnan Menderes Havalimanı, 64 km.). Ayrıca Selçuk’tan 2 km uzaklıkta Efes ören yerinde bir yerel havaalanı vardır ve küçük uçakların inmesi için elverişlidir. Köy, ayrıca İzmir-Aydın otoyoluna 20 km. uzaklıktadır. Bunun yanında doğayla iç içe olmak isteyen turistler Selçuk’tan Şirince’ye 8 km.’lik bir dağ yürüyüşle Şirince’ye ulaşabilirler.

Dünyaca ünlük antik Efes 10 km, Meryem Ana Evi’ne 16 km, plajı ile ünlü Pamucak kıyılarına 14 km uzaklıktadır. Şirince’nin yakın çevresinde yer alan ve herbiri birer antik dönemi kalıntıları olan başlıca antik kentler; Efes, Kolophon, Notion, Metropolis ve Magnesia’dır. Ayrıca, Artemis Tapınağı, Klaros, Meryem Ana evi, Yedi Uyurlar, St. Jean Kilisesi, İsabey Camii gibi dini kutsal yerler 15-20 km. mesafede bulunurlar. Dilek Yarımadası Milli Parkına ise yaklaşık 60 km. uzaklıktadır.

Şirince köyünün, coğrafi konumu, kırsal turizm açısından son derece uygundur. Çünkü anayol ve havaalanı gibi gürültü kaynaklarına yakın değil, sanayi tesisleri gibi kirlilik yaratacak ortamların dışındadır. Diğer yandan, kırsal turizmi bütünleyecek, kültürel turizm ve deniz turizmi olanakları son derece yüksek bir çevrede yer almaktadır.

Şirince köyü, çanak şeklinde vadinin güney ve batı yamaçlarına dizilmiş evlerden oluşur. Şirince’nin her iki yamacı da, özellikle kuzey yamacı kireçtaşı yükseltileriyle belirlenmiştir. Güney’deki yükselti koyu renkli şistlerden oluşmaktadır. Her iki taş türü de Şirince evlerinde kullanılan yapı malzemelerindendir. Şirince Boğazı’nın içinden akan çayın ilkçağdaki adı Klaseas’tır.

Akdeniz ikliminin egemen olduğu yörede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Kar yağmaz ve ısı çok nadir olarak sıfırın altına düşer. Mayıs-Ekim arasında 5-6 aylık dönemde iklim şartları, deniz turizmi açısından uygunluk taşır. Aynı zamanda deniz suyu sıcaklıkları da Haziran-Ekim arasında, deniz banyosu için öngörülen sıcaklık değerleri (22 °C-28 °C) arasında seyreder. Nispi nem açısından değerler hiçbir zaman turist için bunaltıcı sınıra ulaşmaz. Şirince’nin yer aldığı çevrenin iklim özellikleri, turizmi kısıtlamamakta, tüm yıl ziyaretleri olanaklı kılmaktadır.

Şirince çevresindeki tepelerin asıl bitki örtüsü çamdır. Sonradan açılan yerlerde ve kayalık kesimlerde makiler ağırlık kazanmıştır. Şirince’ye gelirken en ilgi çekici bitkiler yol kenarlarında yetişen mor çiçekleri ile “Hatmiler” dir. Bunun yanında, dere içlerindeki çınarların yanında yamaçlarında bol miktarda delice (yabani zeytin) bulunmaktadır. Aynı zaman çiftçilerce yetiştirilen zeytinlikler, incir bahçeleri ve aşı armutlar doğal manzaranın diğer çekicilikleridir.


“Şirince” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.