Ülkemiz kıyılarında bulunan çeşitli özellikteki 354 fenerden biri olan Rumeli feneri, saatlerce izlenip, gezilecek kadar doyumsuz bir güzelliğe sahip.

Tarihi Balıkçı Koyunda bulunan Rumeli Fenerinin ilk inşası sırasında kulenin birkaç kez yıkılması üzerine köyün yaşlıları kulenin yapıldığı yerde yatır olduğunu düşünüp, Fransız yapım şirketine bildirince orası yatır olup etrafı çevrilen, daha sonrada bugün ki halini alan fener kulesinin içinde ki Saltuk Baba Türbesi ziyaret edilebilmektedir.

Kısa bir rampa ile inilen, deniz seviyesinden daha da ihtişamlı görünen fenerin dalgakıran içine vuran beyaz yansımaları göz kamaştırıyor.

Bu muhteşem manzarada isterseniz uzun yürüyüşler yapabilir, tertemiz havayı soluyarak acıkıp, bu küçük balıkçı köyünde nefis bir balık sofrası arası verebilirsiniz.

Yürüyüş sonunda limandan ayrılınca ufak bir rampa sonunda karşımıza çıkacak Rumeli kalesi ise size ayrı bir keyif yaşatacak, denizin eteklerindeki kalenin surlarında, avlusunda yada burçlarında kısa gezintilerle tüm yorgunluğunuzu atacaksınız.

Rumeli Feneri, İstanbul’un Avrupa yakasında İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’le birleştiği kuzey ucunda yer alan deniz feneridir.


“Tarihi Balıkçı Koyu Rumeli Feneri” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.