Trekking motorlu araçlardan yardım almadan, binek hayvanları ile yapılan izleme, patika takip etme, yamaç ve doğa geçişi ve yürüyüştür. 19. yüzyılda gelişen doğallık akımıyla insanlar öğrenme ve keşif için doğaya dönmüş ve trekking grupları kurulmuştur.

Trekking doğanın yakından görülerek detaylı incelenmesi ve güç kullanarak yapılan bir keşif aracı olması yönünden araç yarımı ile yapılan doğa sporlarından ayrılır. En belirgin özelliği kişinin azim ve dayanıklılığını güçlendirmesidir. Trekking konforlu bir eğlence turu değildir, zorluklar barındırır. Trekkingi hedefe varmak için yapılan bir yarış gibi görmek ise sporun mantığına uymaz. Yeni bölgeler görmek, tabiatla uyum sağlamak için yapılmış gezi olarak algılanmalıdır.

Doğa yürüyüşlerinin insanın fizik ve ruh sağlığı için önemi büyüktür. Düzenli, ritmik ve devamlı yürüme sağlık için değerlidir. 1 saatlik doğa yüüyüşü 500 kalori harcanmasına neden olur. Kasları güçlendirir ve stresi azaltır.

Başlangıçta doğa düşkünlerinin kişisel hobisi veya arkadaş çevresi etkinlikleri olarak başlayan trekking, günümüzde alternatif turizm açısından giderek artan ekonomik bir boyut kazanmıştır. Pek çok kişinin şehre yakın parkurlarda haftasonları ya da günübirlik ya da yurtdışında 2-3 haftalık turlar şeklinde, profesyonel rehberlerle yapılan bir spor ve etkinliğe dönüşmüştür.

Yüksek kondisyon ve teknik bilgi gerektirmeyen, sakatlanma riski olmayan ve ekonomik olarak büyük sarf gerektirmeyen bir spor olduğundan yoğun ilgi görmektedir.

Trekking özel bir beceri istemez. Sağlıklı olan her yaştaki kişi tarafından yapılabilir. Ancak bilgi edinmek ve eğitim almak faydalı olabilir. Trekking acenteler kanalı ile ya da rehberler eşliğinde yapılabilir. En azından trekking yapılacak bölgeyi tanıyan kişilerin varlığı önemlidir.

Trekking tüm sene boyunca yapılabilir. Deneyimsiz kişilerin hava ve ortam şartlarına göre hazırlık yapması gerekebilir. Profesyonel trekking yapanlar tüm hava şartlarında sporu sürdürebilir. Ancak tecrübe sahibi olmayan ve bunu devamlılık haline getirmeyecek kişilerde ilkbahar ve sonbahar ayları tavsiye edilir.


“Trekking Nedir?” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.