Tünektepe seyir noktası, Tahtalı dağının güneydoğusunda 674 metre rakımlı Tünektepe üzerinde bulunur. Antalya şehir merkezinin 10 kilometre batısında yer alan Tünektepe seyir noktasına ulaşmak için, Konyaaltı plajının kuzeyinden geçen Antalya-Kemer karayolunu kullanmak gerekir. Bu karayolunun 7. kilometresindeki Sarısu mevkiinden kuzeye ayrılan tali yol oldukça eğimli ve virajlı bir yol olup, yaz aylarında çoğu araç tırmanmakta güçlük çeker.

Tünektepe’nin hemen hemen tamamı maki elemanları ile kaplıdır. Güzergah boyunca hemen her yer, karstik bir oluşum şekli olan lapyalar ile kaplıdır.

Tünektepe’nin güneyinde Akdeniz, kuzeyinde Sarısu çayı, kuzeybatısında Tahtalı dağı , batısında Beydağları Olimpos Milli Park sahası ve doğusunda da Antalya limanı yer alır.

Tünektepe seyir noktası, gerek yükseltisi ve gerekse konumu itibari ile Antalya şehri ve yakın çevresinin en iyi gözlemlenebildiği noktalardan birisidir. Bu noktadan şehir ve deniz manzarasının yanında, Tahtalı ve Beydağları’nın dağ manzaralarına seyretmekte mümkündür.

Tünektepe seyir noktası günümüzde, turistik amaçlı olarak bazı yatırımcılar tarafından kullanılmaktadır. Tünektepenin zirvesine yapılan 5 yıldızlı otel ve turistik işletmeler seyir noktasının turistik önemini kanıtlar niteliktedir.

Seyir noktasının Konyaaltı ve topçam plajlarına yakınlığı ile tatil köylerine yakınlığı, ziyaretçi sayısını arttıran önemli etkenlerdir.


“Tünektepe Seyir Noktası” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.