Bodrum- Turgutreis beldesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsisi yapılmış alanda, ihalesi yap-işlet-devret modeline göre 25 yıllığına alınan ve 2002 yılında hizmete açılan Turgutreis Marinası Osmanlı Donanması’nın ünlü amirali Turgut Reis’in adını taşıyan Turgutreis beldesinde yer almaktadır. Marina bünyesinde alışveriş ve eğlence merkezi, sosyal tesisler ve teknik hizmet birimleri bulunmaktadır. Bodrum marinadan sonra ikinci bir gümrük kapısını bünyesinde bulunduran bir marina kompleksidir.

Turgutreis marinasında mendirek sahilin doğal yapısı korunarak oluşturulmuştur. Karada 115, denizde 140 dönümlük yerleşim alanına sahip olan marina,550 yat için denizde bağlama,100 yat içinde karada park imkanı tanıyan, toplam 650 yat kapasitesine sahiptir. Denizde bağlama sisteminde, uzunluğu 15 m’ye kadar olan yatlar için “Parmak İskele”(Finger Docks), 15m’den 50m’ye kadar olan yatlar içinde “Tonoz Bağlama”(Med Mooring)sistemi kullanılmıştır.
Turgutreis Marinasında, kıyısal ekonominin gelişiminde önemli rolü olan feribot seferleri de düşünülerek,”Feribot Yanaşma Rıhtımı” ile Gümrük, Gümrük Muhafaza,Pasaport Polisi, Liman Başkanı ve Sahil Sıhhiye de yer almaktadır. Ayrıca,Duty Free Shop,Yolcu Salonu ve Deniz Hudut Kapısı bulunmaktadır. Ege’den Akdeniz’e seyir yapan ve Bodrum yarımadası çevresinde mavi yolculuk yapan tüm yatların izleyecekleri rota üzerinde bulunan marinada, karşısında bulunan Yunan Adaları(Kos,Kalimnos,Leros,Patmos,Rodos) ve ayrıca yurtiçi limanlarımız ile Turgutreis arasındaki turistik feribot seferlerinin organizasyonu da planlanmıştır.

Marina alanında “Ticaret Alanı”olarak adlandırılan Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nde yer alan 57 adet ticari ünite,16 m2’den 450m2’ye kadar değişen ebatlarıyla geniş bir yelpaze oluşturmaktadır. Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nde kitap-CD satış mağazası ile tekstil, dekorasyon, iletişim, ulaşım, gıda, sağlık, restoran, cafe, finans ve eğlence sektöründe hizmet veren birçok işletme yer almaktadır. Marinada bulunan Yat Klubü ise yüzme havuzu, tenis kortları, tribünlü plaj voleybolu sahası, fıtness, sauna, cafe, bar ve restoranlarıyla “sosyal tesis kompleksi” olarak hizmet vermektedir.

Marina, alışveriş ve eğlence merkezindeki amfiteatrda gerçekleştiren aktivitelerin yanı sıra, uluslararası fuarlar ve yatçılıkla ilgili organizasyonlara da ev sahipliği yapmaktadır. Uluslararası Yatçılık ve Yat ekipmanları Fuarı, Bodrum Yacht Show, Bodrum Kupası Uluslararası Yelkenli Ahşap Yat Yarışları Turgutreis Marinada
gerçekleştirilmektedir.


“Turgutreis Marina” hakkında yorum yapılmamış

Bu başlıkta yorumlar kapatılmış.